طلق کریستال – ورق کریستال شفاف ایرانی

طلق شیشه ای (طلق شفاف)

طلق شیشه ای

پرفروش ترین طلق کریستال ایرانی: طلق کریستال شفاف، طلق کریستال مشجر، طلق کریستال دوغی 

ضخامت های ورق طلق کریستال ایرانی: 1.8 میل، 2.8 میل، 3.4 میل، 4 میل، 4.4 میل، 5 میل، 6 میل، 10 میلیمتر

این طلق پلاستیکی در رنگ های آبی، قرمز، زرد، نارنجی، دودی، سفید و سبز تولید می شود.

طلق کریستال (ورق کریستال)

طلق کریستال پرفروش ترین طلق پلاستیکی در بازار است. چون قیمت ورق کریستال از بقیه طلق ها کمتر است!

 • ورق کریستال طلقی در ضخامت های 1 تا 10 میل تولید می شود.
 • رنگ های طلق کریستال: شفاف، مشکی، آبی، دوغی، شیری، زرد، قرمز، سبز است.
 • ابعاد استاندارد ورق طلق کریستال 180 * 120 سانتیمتر است.
 • قیمت طلق کریستال با توجه به برند آن و ضخامت و رنگ انتخابی شما متفاوت است.
 • فروش طلق کریستال شفاف، دوغی، مشجر و… همه به صورت تک و عمده و تیکه!

طلق کریستال شفاف ایرانی

تا چه اندازه با طلق کریستال و خواص آن آشنا هستید؟  آیا می‌دانید این طلق ارزان قیمت کاربردهای زیادی در پوشش در و پنجره، سقف کاذب، به جای شیشه و ساخت باکس و… کاربرد دارد.

اگر اندکی در مورد طلق‌های پلاستیکی اطلاعات داشته باشید قطعا اسم کریستال یا طلق شفاف ایرانی به گوشتان خورده است. طلق کریستال به علت خصوصیات خوب و البته قیمت پایین، بسیار مورد توجه خریداران و صنعتگران قرار گرفته است.

طلق کریستال ایرانی ارزان قیمت ترین طلق پلاستیکی خشک در بازار است.

طلق کریستال چیست؟

در این متن بررسی کامل‎تری از طلق کریستال خواهیم داشت. در مورد همه مشخصات و کاربردهای آن نیز اطلاعات کامل و به روزی را در اختیارتان قرار می‌دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

خرید ورق کریستال به صورت تک هم امکان پذیر است.

علاوه بر این تیکه ورق کریستال با ابعاد دلخواه را برای شما با برش دستی و برش لیزری برای شما قابل سفارش است.

طلق کریستال چیست

قیمت طلق کریستال

قیمت طلق کریستال گفته شده به صورت حدودی است چون هر روز قیمت ها تغییراتی دارد.

دقت کنید در اکثر مواقع ضخامت ورق با عدد بیان شده کمی متفاوت است. مثلا ورق 2 میل ضخامت دقیق آن 1.8 میل است. ورق کریستال 4 میل معمولا 3.4 میل ضخامت دقیق آن است. 

ضخامت ورق کریستال

ابعاد طلق کریستال

قیمت طلق کریستال

2

180 * 120 سانتی متر

490000

3

180 * 120 سانتی متر

600000

4

180 * 120 سانتی متر

850000

5

180 * 120 سانتی متر

1000000

10

180 * 120 سانتی متر

2000000

 

طلق کریستال چیست؟

طلق کریستال یک نام تجاری است که برای اشاره به پرفروش ترین طلق پلاستیکی یعنی پلی استایرن معمولی (GPPS) استفاده می‌شود.

ورق طلق کریستال در ابعاد استاندارد 180 * 120 سانتیمتر تولید می شود و بصورت تکه ای هم امکان خرید وجود دارد.

پلی استایرن یک ماده پلیمری است که از مونومرهای استایرن ساخته می‌شود. در ساختار این ماده پیوندهایی بین کربن و هیدروژن شکل گرفته است.

مراحل ساخت پلی استایرن چندان پیچیده نیست و به آسانی تولید می‌شود و یکی از دلایل ارزان بودن این طلق همین مسئله است. پلی استایرن در چند نوع مختلف در بازار موجود است مثل پلی استایرن معمولی، پلی استایرن مقاوم و یونولیت (فوم).

خشک و شکننده بودن پلی استایرن معمولی موجب شده تا به آن کریستال گفته شود.

البته از اسامی دیگری نیز مثل طلق شیشه‌ای و طلق شفاف ایرانی برای اشاره به ورق کریستال استفاده می‌شود.

ورق کریستال ایرانی یکی از انواع پلی استایرن است.

ویژگی و مشخصات ورق کریستال ایرانی

ورق کریستال شفاف ایرانی خواص جالب توجه زیادی دارد به همین دلیل کاربردهای متنوع و جالبی نیز پیدا کرده است. ورق کریستال با دیگر اعضای خانواده طلق شباهت‌هایی دارد اما تفاوت‌های مهمی نیز در این میان وجود دارد.

دو طرف این ورق کریستال ایرانی با روکش نایلونی محافظ پوشیده شده تا در هنگام خرید طلق کریستال، محصول سالم به دست شما برسد.

تست شفافیت ورق کریستال

1. سطح شفاف و زیبای طلق کریستال شیشه ای ایرانی

طلق کریستال یا طلق شفاف ایرانی دارای سطحی زیبا، براق و شیشه‌ای است. به همین دلیل در گروه طلق‌های شیشه‌ای قرار می‌گیرد. سطح درخشان و شفاف کریستال در اولین نگاه توجهات را به خود جلب می‌کند و مهمترین خصوصیت آن به شمار می‌رود.

البته شفافیت و زیبایی این ورق طلقی در حد ورق پلکسی گلاس نیست!

از این سطح شیشه‌ای برای استفاده از کریستال به جای شیشه بهره می‌برند. طلق کریستال یکی از جایگزین‌های شیشه در مصارف مختلف است. مثلا گاهی در ساخت لوازم شیشه‌ای منزل، باکس و… از ورق کریستال به جای شیشه استفاده می‌شود.

در عکس ها می توانید نتیجه تست ما از شفافیت ورق طلق کریستال را مشاهده کنید.

تست ما از شفاف بودن طلق کریستال

2. استحکام و مقاومت بالای ورق کریستال

یکی دیگر از ویژگی‌های طلق کریستال، محکم بودن این طلق و مقاومت بالای آن است. علاوه بر سطح شفاف کریستال دلیل مهم دیگر برای انتخاب طلق کریستالی به جای شیشه، استحکام بالای آن است. شکنندگی بالا یکی از نقطه ظعف‌های بزرگ شیشه است که خوشبختانه جایگزین خوبی مثل کریستال برایآن وجود دارد.

برای مواقعی که ممکن است استفاده از شیشه چندان ایمن نباشد، می‌توان از ورق کریستال استفاده کرد. البته نمی‌توان در هر موردی کریستال را جایگزین شیشه کرد. دلیل آن نیز وجود برخی نقطه ضعف‌ها در کریستال است که در ادامه بررسی خواهیم کرد. طلق کریستال در حالت‌های دیگر مثل ظروف بسته بندی یا اسباب بازی نیز به اندازه کافی محکم و مقاوم است.

ویژگی ورق طلق کریستال

3. مقاومت شیمیایی خوب ورق کریستال ایرانی

طلق شفاف ایرانی یا طلق کریستال علاوه بر سطح شفاف و استحکام بالا، مقاومت شیمیایی نسبتا خوبی نیز دارد. از جمله موادی که کریستال نسبت به آن‌ها مقاوم است و با آنها واکنش نمی‌دهد می‌توان به برخی مواد اسیدی، الکل و برخی نمک‌ها اشاره کرد.

واکنش پذیری پایین این ورق پلی استایرن معمولی با اکثر مواد باعث می‌شود این طلق در ساخت برخی تجهیزات آزمایشگاهی و بسته بندی مواد غذایی کاربرد داشته باشد.

4. سطح سخت و خشک طلق ایرانی

طلق کریستال سطح خشک و سختی دارد به این معنی که نمی‌توان آن را خم کرد. در صورتی که کریستال را خم کنیم، می‌شکند. بنابراین نمی‌توان روی کریستال به عنوان یک طلق منعطف حساب کرد. در مواردی که به قوس، خمش و انعطاف نیاز است از طلق پلکسی یا ورق پلی کربنات استفاده می‌شود.

5. عدم جذب رطوبت طلق پلاستیکی ایرانی

یکی دیگر از مهمترین خواص طلق کریستال این است که رطوبت به را به خود جذب نمی‌کند. طلق شفاف ایرانی قادر است پایداری ابعادی، رنگ و مقاومت خود را در محیط‌های مرطوب نیز حفظ کند. از این ویژگی برای استفاده از طلق کریستال در ساخت کابین حمام یا سقف سرویس استفاده می‌شود.

مشخصات طلق کریستال

6. عدم امکان حکاکی روی طلق کریستال شفاف و مشجر 

یکی از موضوعات مهم در مورد طلق کریستال این است که نمی‌توان عمل حکاکی لیزری را روی این ورق‌ها انجام داد. دلیل آن نیز مقاومت گرمایی پایین کریستال و ذوب شدن آن تحت حرارت شدید لیزر است. کریستال هنگام حکاکی لیزری تغییر حالت می‌دهد و حالت خمیری به خود می‌گیرد.

7. قیمت مناسب طلق شفاف ایرانی نازک

طلق کریستال یکی از طلق‌های ارزان بازار محسوب می‌شود. ارزان بودن یکی از دلایل مهمی است که باعث فروش بالای این محصول شده است. البته باید اشاره کرد که این طلق در کنار قیمت پایین دارای ویژگی‌های بسیار خوبی مثل شفافیت، استحکام، سبکی و… است. این ویژگی‌ها ارزش خرید طلق کریستال را افزایش داده‌اند.

ورق کریستال شفاف بسیار سبک است. 

8. سبک بودن ورق پلاستیکی کریستال

ورق‌های کریستال بسیار سبک هستند. سبک بودن باعث حمل آسان این ورق‌ها و سهولت در کار با آن‌ها می‌شود. بنابراین برش، و نصب آن‌ها به راحتی انجام می‌شود و نیازی به صرف انرژی بالایی نیست.

سبک بودن طلق کریستال فواید دیگری نیز غیر از این موارد دارد. مثلا در مواقعی که باید از یک متریال سبک و ایمن استفاده شود، می‌توان بجای شیشه از کریستال استفاده کرد.

9. قابلیت چاپ و رنگ پذیری و ترموفرمینگ ورق طلق کریستال

طلق کریستال در کنار قیمت مناسب و مقاومت مکانیکی بالا، خصوصیات مهم دیگری نیز دارد. امکان چاپ نوشته و تصاویر روی این ورق‌ها یکی از بهترین خصوصیات ورق کریستال است.

این ورق‌ها قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند و تصاویر باکیفیتی روی سطح آن‌ها چاپ خواهد شد. از این ویژگی برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی، ساخت آسمان مجازی، چاپ لوگو و پیام تبلیغاتی شرکت‌ها بهره می‎برند.

طلق کریستال به راحتی با استفاده از فرآیند ترموفرمینگ، قالب گیری و شکل دهی می‌شود. ساخت ظروف یکبار مصرف، ظروف بسته بندی و… از ورق‌های کریستال با این فرایند و فرایندهای مشابه انجام خواهد شد.

10. مقاومت پایین در برابر نور خورشید (یووی ندارد)

یکی از نقطه ظعف‌های طلق کریستال این است که مقاومت پایینی در برابر نور خورشید و اشعه‌های مضر آن دارد.

بنابراین نمی‌توان از این طلق‌ها در برابر تابش مستقیم نور آفتاب استفاده کرد.

تغییر حالت و زرد شدن ورق در طول زمان از اثرات مخرب نور خورشید روی طلق کریستال است.

به طور کلی طلق کریستال برای استفاده در محیط‌های خارجی ساخته نشده است. استفاده از این طلق فقط در محیط‌های داخلی، ممکن و مفید خواهد بود.

طلق کریستال ایرانی شیشه ای شفاف

انواع و ابعاد طلق کریستال

طلق کریستال از تنوع رنگی خوبی برخوردار است. این طلق در رنگ‌های شفاف یخی، دوغی، شیری، نارنجی، زرد، قرمز، آبی، قرمز و شفاف تولید می‌شود. پرکاربردترین و پرفروش‌ترین رنگ‌ها دوغی، یخی، شیری و شفاف است.

ورق‌های کریستال در انواع مختلفی مثل شفاف، ترانسپارنت (شفاف رنگی)، مات، یخی، گالشی و مشجر تولید می‌شوند.

ابعاد استاندارد این ورق‌ها 120*180 سانتیمتر است. در ضخامت 2 تا 10 میلیمتر نیز به تولید می‌رسند.

کاربرد طلق کریستال (ورق کریستال)

کاربرد طلق کریستال

طلق کریستال در صنعت خودروسازی، صنعت پزشکی، صنعت دیزاین و دکور داخلی و… کاربرد دارد. نمونه‌هایی از کاربرد طلق کریستال را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • یکی از جدیدترین کاربردهای طلق کریستال، استفاده از آن در ساخت سقف کاذب و آسمان مجازی جایگزین ورق دیفیوزر است. از طلق‌های مات یعنی دوغی و شیری برای طلق سقف کاذب استفاده می‌شود.
 • طی فرایند شکل دهی حرارتی (ترموفرمینگ) از این ورق‌ها برای ساخت اسباب بازی، چوب لباسی، ظروف بسته بندی، قفسه، قاب تلویزیون و … استفاده می‌شود.
 • در ساخت لوازم خانگی و لوازم شیشه‌ای منزل کاربرد دارد.
 • در ساخت درب سرویس بهداشتی و شیشه محیط‎های داخلی کاربرد دارد.
 • به عنوان دیفیوزر یا پخش کننده نور در اطراف LED استفاده می‌شود.
 • در ساخت تجهیزات آزمایشگاهی مثل لوله‌های آزمایش و… کاربرد دارد.
 • در ساخت پارتیشن می توان از طلق کریستال استفاده کرد.
 • در ساخت کابین حمام و سقف سرویس کاربرد دارد.
 • ساخت استند، تابلوهای تبلیغاتی، باکس و لوازم دکوراتیو از دیگر کاربردهای طلق کریستال است.

برش طلق کریستال

برش ورق های طلق کریستال به دو روش انجام می شود:

 • برش لیزری طلق کریستال
 • برش دستی طلق کریستال

در برش دستی توسط کاتر مخصوص روی سطح چندین بار براده برداری می شود، سپس توسط فشار به سطح خط افتاده دو طرف ورق از هم جدا می شود.

روش بهتر برای برش طلق کریستال برش لیزری است که کیفیت کار و دقت بالاتری دارد و توسط دستگاه برش داده می شود. (البته لبه های برش طلق کریستال مقدار ناچیزی آب شدگی پیش می آید و کیفیت آن در حد برش پلکسی و… نیست)

خرید طلق کریستال در انواع رنگ ها به صورت تکه ای و خرید طلق کریستال بصورت ورق کامل امکان پذیر است.

خرید طلق کریستال شفاف و ورق کریستال رنگی ایرانی

فروشگاه آقای پلکسی یکی از مراکز بزرگ و معتبر فروش طلق کریستال در کشور است. انواع طلق کریستال ایرانی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع در آقای پلکسی به فروش می‌رسد.

امکان برش ورق کریستال در ابعاد مورد نظر خریداران وجود دارد و شما مجبور به خرید ورق کریستال کامل و استاندارد نیستید.

اگر در مورد قیمت طلق کریستال و کاربردهای ورق کریستال ایرانی به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان ما به راحتی تماس بگیرید.

0 0 امتیاز ها
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات