برش لیزری پلاستیک ، برش پلاستیک با طرح دلخواه

کدام ورق های پلاستیکی را میتوان به راحتی برش لیزری زد؟


کدام ورق های پلیمری با برش با لیزر کیفیت مطلوبی دارند و کدام یک در برش کیفیت کار را کاهش می دهند؟


آیا همه پلاستیک توسط لیزر قابل برش هستند؟!


در این مطلب تمامی این موارد را خواهید آموخت:

برش لیزری پلاستیک

برش لیزری  روی پلاستیک را برخلاف تصور برخی از افراد نمی توان به راحتی و آسانی انجام داد و دارای یک سری چالش ها می باشد!

ولی این نوع برش از مزایای زیادی نیز برخوردار می باشد. برش لیزری یکی از سریع ترین روش ها بوده که عملیات برش را با دقت فراوانی انجام می دهد.

هنگام برش پلاستیک با لیزر و یا برش لیزری پلکسی باید با احتیاط عمل کرد. در این مقاله قصد داریم این موضوع را به طور دقیق و از جوانب گوناگون مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

منظور از برش لیزری پلاستیک چیست؟

پلاستیک ها مواد آلی قابل انعطاف هستند که قادرند به شیوه قالب گیری اکسترود به شکل ورق یا در اشکال گوناگون تبدیل گردند. از ورق های پلاستیک عموما برای ساخت یا در موارد عمومی صنعتی استفاده می شود.

برای برش زدن پلاستیک ها روش های گوناگونی وجود دارد. برش با ابزارهای دستی و برش به وسیله CNC و دستگاه های لیزری، روش های عمومی برش پلاستیک محسوب می شوند. در این میان برش لیزری یکی از راه هایی بوده که همواره مورد توجه قرار گرفته است.

هنگامی که امکان دسترسی به دستگاه های برش دستی یا سی ان سی وجود نداشته باشد برش لیزری پلاستیک به کار گرفته می شود.

با استفاده از برش لیزری می توان انواع پلاستیک، طلق ، پلکسی گلاس ، لوله پلکسی ، مولتی استایل و… را به هر شکل و طرح مورد دلخواه درآورد.

برش پلاستیک با لیزر

 برش لیزری پلاستیک چه کاربردهایی دارد؟

  • در صنایع مختلف از جمله ماکت سازی، طراحی و ساخت هدایای تبلیغاتی، حکاکی تابلو، حکاکی کارت ویزیت و کارت دعوت عروسی، حکاکی جا کلیدی از شیوه برش لیزری پلاستیک استفاده می شود.

 

  • در تولید لوازم بهداشتی، وسایل ساختمانی، مارک زنی، قطعه سازی، بارکد زنی و غیره نیز کاربرد دارد.

 

  • موارد مصرفی پلاستیک روز به روز در حال افزایش می باشد. از هدایا و سوغاتی گرفته تا بازاریابی و نمونه کالا اشیاء ساخته شده با پلاستیک را به کار می گیرند. در کلیه این کالاها برای پردازش و حکاکی باید دستگاه حکاکی و برش پلاستیک لیزری را به کار برد.

 

  • خوب است بدانید که این دستگاه برش لیزری در برش قطعات بیلبوردهای تبلیغاتی که از جنس پلکسی گلاس می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • برای متریالی که عرضه آنها به صورت ورق انجام می گیرد استفاده از برش لیزری بهترین روش خواهد بود.

 

برای کار روی ورق پلاستیکی و پلیمری و بریدن پلاستیک روش برش لیزری به عنوان یکی از شیوه های بسیار ارزان و مطمئن به شمار می آید. لازم به ذکر است که علاوه بر برش ورق پلاستیک، برای حک با این دستگاه هم، میزان دوام و ماندگاری این شیوه از حکاکی بسیار بالا بوده و اطلاعات چاپ شده با لیزر هرگز از بین نمی روند. 

معایب برش پلاستیک با لیزر کدامند؟

یکی از مهمترین نکاتی که باید هنگام برش لیزری پلاستیک مورد توجه قرار دهید این است که ابتدا جنس متریال را به طور صحیح تعیین کنید. در صورتی که منظور پلکسی گلاس می باشد برش آن به سهولت انجام می گیرد. اما اگر منظور پلاستیک ها و لاستیک هایی غیر از پلکسی گلاس و طلق و abs و ورق های اکریلیک است نمی توانید این متریال را به راحتی برش بزنید. در ادامه به مهمترین معایب برش پلاستیک با لیزر اشاره خواهیم کرد.

برخی پلاستیک ها هنگام برش با لیزر ذوب می شوند:

یکی از معایب اصلی برش پلاستیک با لیزر جنس پلاستیک می باشد. پلاستیک ها در مقایسه با پلکسی گلاس دارای درصد جذب گرمای بسیار کمتری هستند. این ویژگی باعث می شود تا هنگام برش با لیزر این مواد ذوب گردد. از ورق هایی که بیشتر در مراکز خدمات برش لیزری کاربرد دارند و به بهترین شکل بدون هیچ مشکلی برش می خورند، می توان به pet و abs و پلکسی و مولتی استایل اشاره کرد.

برش ورق پلاستیک

برخی پلاستیک ها در لبه برش خورده ممکن است تغییر رنگ دهند:

از طرفی دیگر ورق هایی مانند طلق کریستال و هایمپک را با لیزر هم میتوان برش داد ولی کیفیت طلق برش خورده به خوبی موارد ذکر شده نیست. این ورق ها جزء پلی استایرن محسوب می شوند برش لیزری را کمی با مشکل مواجه می کنند.

به همین جهت زمانی که کیفیت کار از نظر ظاهری چندان مهم نمی باشد ورق های پلاستیکی هایمیک و کریستال برای کاهش هزینه ، مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در ورق های پلاستیکی دیگر می توان برش را با دقت بالا و بدون کوچکترین مشکل انجام داد.

برش لیزر انواع پلاستیک

کدام ورق ها عموما برای برش استفاده می شوند؟

ورق هایی مانند پلکسی گلاس (اکریلیک) و مولتی استایل با کیفیت بی نظیری برش می خورند. ورق هایی مانند طلق کریستال و هایمپک برش لیزر روی آنها انجام می شود، ولی کیفیت لبه های برش به خوبی لبه برش در پلکسی گلاس نیست، گاهی لبه برش خورده در نقاط گوشه طرح تغییر رنگ دارند. ورق هایی مانند پلی کربنات تخت با لیزر برش نمی خورند!

 خطا در برش زمانی که سطح ورق پلاستیک صاف و یکدست نیست:

یکی دیگر از چالش هایی که در برش لیزری پلاستیک با آن مواجه خواهید شد مسطح نبودن ورق پلاستیک می باشد.

 در صورتی که هر گونه خمیدگی و یا انحنا در متریال های از جنس پلاستیک وجود داشته باشد بدون شک مانع انجام گرفتن برش لیزر به طور صحیح می شود. با توجه به اینکه برخی از پلاستیک ها دارای سطح صاف و یکدستی نمی باشند معمولا این مشکل روی آنها ایجاد می شود.

هنگام برش پلاستیک بوی آزاردهنده ای تولید می شود:

بلندن شدن بو و دود آزار دهنده از برخی پلاستیک ها در هنگام برش آن با لیزر را می توان یکی دیگر از معایب برش لیزری پلاستیک محسوب کرد. میزان شدت این بو به اندازه ای می باشد که تحمل آن واقعا سخت است و در زمان کار با این دستگاه حتما باید از ماسک استفاده شود.  

برش پلاستیک لیزری

استفاده از برش لیزری پلاستیک چه مزیت هایی دارد؟

از آنجایی که برش لیزری پلاستیک دارای مزیت های بیشتری می باشد به همین جهت در حال حاضر کاربرد آن گسترش زیادی پیدا کرده است. کلیه تابلو های روی درب ها، مغازه ها، اتوموبیل ها، کیوسک ها و سوغاتی های گوناگون، برچسب قیمت ها، لوازم تزئینی و نگهداره جنس پلاستیکی دارند.

با استفاده از برش لیزر پلاستیک تا حد قابل توجهی از هدر رفتن محصول جلوگیری می شود. از طرفی دیگر به شما این امکان را می دهد تا هر طرحی را بر روی آن اجرا کرده و ایده های نو و جالبی را ایجاد نمایید.

به طور کلی می توان گفت که این روش نسبت به شیوه های قبلی برش پلاستیک یک تحول سریع و کارآمد به وجود آورده است. مزیت های اصلی این روش شامل موارد زیر می شود:

  • بدون اینکه با سطح تماس پیدا کند پلاستیک را برش می زند.
  • بدون صرف هزینه های اضافی پردازش و صاف کردن لبه های کالای نهایی را انجام می دهد که این از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
  • یکی دیگر از مهمترین مزیت های برش لیزر پلاستیک این است که تولید زباله و پرتی را به میزان حداقل می رساند.
  • پس از برش زدن پلاستیک با لیزر لبه های محصول کاملا صاف و یکنواخت خواهند بود. بنابراین در آینده نیازی نیست که برای پردازش بهتر و بهبود سطح برش داده شده کار بیشتری را انجام دهید.

لیزر پلاستیک

نکته پایانی درباره برش لیزری پلاستیک ها

بهترین روش برش پلاستیک با لیزر است، سرعت و دقت فوق العاده در این روش، باعث شده کم کم برش دستی کاربرد خود را از دست بدهد.

در این بین باید به مواردی از جمله کیفیت طرح و نوع ورق پلاستیکی که قرار است استفاده شود دقت کرد.

اگر قرار است ورق پلاستیک را برش دهید، بهترین روش، برش لیزری پلاستیک است.

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

24 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات
کارخونه .... تبریز

ما کلی قطعه داریم که وقتی از خارج برامون اومده اشتباه ارسال شده ، حالا میخام اگه بشه برش روشون بزنم تا فیت بشن ، امکانش هست؟ چند روزه تحویل میدید؟

سلام

سلام. یه دونه قطعه هم برش میزنید؟ ببخشید مزاحم شدم

برش

برش پلاستیک های معمولی رو فقط انجام می دهید یا هر نوعی ورق برش میدهید

برش پی وی سی

سلام. ورق های pvc برش میدید؟ من نیاز به تعداد بالا از یه محصول از جنس پی وی سی دارم که باید حتما لیزری بریده بشه ها

هاتف تیموری

منظورتون از برش دستی هست یا با دستگاه لیزر؟ و میخواهم پلاستیکی که دارم رو براتون بیارم ، موردی نداره؟

هاتف تیموری

اگر تعداد بالا برش ورق پلاستیک بزنید چند روز هست مهلت تحویلش

سجادیان

سلام. برش پلاستیک ورق هایی رو انجام میدید که خودتون دارید یا منم میتونم خودم بیارم

احمدی پامنار

چه نوع ورقی رو برش می زنید؟ البته لیزری دیگه

علی

سلام
برای ورق پلی کربنات شفاف 3 الی 5 میلیمتر امکان برش لیزر وجود دارد؟
با تشکر

علیزاده

سلام
یک جعبه کوچک پلاستیک abs با ابعاد تقریبی ۱۳ در ۸ در ۶ سانتیمتر با برش پلاستیک با لیزر در نظر بگیرید که می‌خوام ۱۳ دایره روی یک وجه بزرگ و یک مستطیل روی یک وجه کوچک در بیارید.
دایره ها: ۳ عدد با قطر ۴ میلیمتر، ۸ عدد با قطر ۵ میلیمتر و ۲ عدد با قطر ۳۰ میلیمتر هستند و مستطیل هم حدود ۲۵ میلیمتر در ۴۰ میلیمتر
ضخامت وجه های مورد نظر که باید برش بخورند حدود ۲ میلیمتر هست
حدود قیمت رو می‌فرمایید.
ممنون

علیزاده
پاسخ به  مدیر سایت

دو سوال:
۱. آیا پلاستیک abs با لیزر قابل برش نیست؟
۲. قیمت سفارش فوق با پلکسی حدوداً چقدر است؟

ناشناس

سلام. قیمت دستگاه برش لیزری پلاستیک فشرده چنده؟ آیا کلاس آموزش یا نحوه کار کردن با دستگاه و کلا پلاستیک فشرده و… دارید