ورق اکریلیک شفاف و رنگی

ورق اکریلیک نام علمی ورق پلکسی گلاس است که از ماده پلی متیل متاکریلات ساخته می‌شود.

انواع ورق اکریلیک:

 • ورق اکریلیک شفاف
 • ورق اکریلیک رنگی
 • ورق اکریلیک آینه‌ای
 • ورق اکریلیک ترنسپرنت
ورق اکریلیک

ورق اکریلیک

ورق اکریلیک (Acrylic sheet) که به آن ورق پلکسی گلاس نیز می‌گویند، در حال حاضر موارد استفاده و کاربرد آن بسیار زیاد است، به همین جهت کارخانه‌ها زیادی در زمینه تولید این ورق‌ها فعالیت می‌کنند.

ابعاد استاندارد ورق اکریلیک 183 * 122 سانتیمتر است.

ورق اکریلیک در ضخامت‌های 1 میل تا 60 میل در رنگ های متنوع تولید می شود.

به‌کاربردن یک پلیمر به‌ظاهر ساده می‌تواند محصولات بی‌نظیری را تولید و به بازار عرضه کنند. جهت آشنایی بیشتر با این ورق و همچنین موارد کاربرد آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

 

شیوه تولید ورق اکریلیک

ورق اکریلیک از ترکیبات پلی متیل متاکریلات تولید می‌شود و به‌صورت کاملاً پایدار شکل‌پذیر و شفاف است.

چند روش وجود دارد که ورق اکریلیک را تولید می‌کنند، باتوجه‌به روش‌های انتخابی ممکن است برخی از ویژگی‌ها از لحاظ ابعاد و ضخامت در این ورق‌ها تغییر پیدا کند.

به‌طورکلی سه شیوه اصلی برای تولید ورق اکریلیک وجود دارد که در اینجا به بررسی هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم:

 1. روش اکستروژن

اکستروژن روش تولید پیوسته است، در این روش از گلوله‌های پلاستیکی به‌عنوان نقطه شروع و تغذیه ماشین ذوب استفاده می‌کنند.

پس از تبدیل‌شدن این پلاستیک‌ها به مواد مذاب، آنها را از ماشین خارج کرده و با کمک اکستروژن، رول حرارت آن را کم می‌کنند و با استفاده از غلتک‌ها این مواد را به‌صورت ورقه‌های جهت سایز‌بندی‌های مختلف آماده‌سازی می‌نمایند. این روش سبب می‌گردد تا ورق انبساط و انقباض بیشتری داشته و همچنین در گروه نرم‌ترین ورق‌ها قرار می‌گیرد.

 1. ریخته‌گری مداوم

از این روش بیشتر جهت تولید انبوه استفاده می‌شود و به‌جای ذوب کردن در ماشین با استفاده از مونومر پلاستیک و کاتالیزور، مواد مورداستفاده را ذوب کرده و با کمک دستگاه ریخته‌گری ورق‌های اکریلیک را تولید می‌نمایند، این ورق‌ها بهترین سازگاری با مواد دیگر را دارند و دارای حداقل انبساط و انقباض هستند.

 1. ریخته‌گری سلولی

این روش با دو روش قبل کاملاً متفاوت است و مواد اکریلیک از قبل به‌صورت مایع تبدیل شده و با کمک‌گرفتن از قیف یا روش‌های مشابه آن درون قالب‌های مخصوص قرار می‌گیرد.

قالب‌ها را درون فر قرار می‌دهند تا فرایند پخت به اتمام برسد. سپس ورق اکریلیک برای بریدن در ابعاد مناسب آماده هستند.

این ورق‌ها بیشترین وزن مولکولی و گسترده‌ترین طیف رنگی را دارند. با داشتن حداقل انبساط و انقباض مورداستفاده در صنایع خاص هستند.

ورق اکریلیک به شیوه‌های مختلفی تولید می‌شود که هر کدام از این شیوه‌ها سبب پدیدآمدن ویژگی‌های خاص در ورق‌ها شده که در صنایع مختلف کاربرد دارند؛ پس‌تولید ورق اکریلیک به همه شیوه‌ها لازم و ضروری است.

ورق اکریلیک شفاف

تفاوت ورق اکریلیک مات با ورق اکریلیک شفاف

ورق‌های اکریلیک در تنوع بالایی از لحاظ شکل ظاهری تولید می‌شوند که جزء پرکاربردترین آنها ورق اکریلیک شفاف، ورق اکریلیک مات و ورق اکریلیک طرح‌دار و… هستند.

اکریلیک مات تنوع رنگی بسیار بالایی دارد، به همین سبب از آن در ساخت محصولات تزیینی استفاده بیشتری می‎شود؛ اما کاربردهای ورق شفاف نیز در صنایع دیگر زیاد است.

از ورق اکریلیک شفاف که به آن ورق پلکسی شفاف هم می گویند، به‌جای شیشه در پنجره‌ها و بالکن‌ها استفاده می‌شود، اما از ورق مات جهت پوشاندن برخی از فضاها استفاده می‌کنند.

 ورق اکریلیک مات بیشترین طیف رنگی را در ضخامت ۳ میلی‌متر دارد و در ضخامت‌های دیگر گستردگی طیف رنگی ندارد؛ اما ورق‌های شفاف در ضخامت‌های بسیار متنوع قابل‌دسترس هستند.


بررسی انواع ورق اکریلیک از لحاظ ویژگی‌های خاص

با پیشرفت‌های زیادی که در تکنولوژی و صنعت به وجود آمده است، امکان ساخت انواع ورق اکریلیک نیز با ویژگی‌های منحصربه‌فرد وجود دارد که با اضافه‌کردن یا کم‌کردن برخی از مواد در پروسه تولید امکان به‌دست‌آمدن ورق اکریلیک با خصوصیات متنوع به وجود می‌آید.

در حال حاضر انواع مختلفی از ورق اکریلیک در همه کشورها تولید می‌شوند که از آنها استفاده‌های زیادی می‌گردد و تقریباً نبود هر کدام از این ورق‌ها خلأ زیادی در جوامع به وجود می‌آورد.

در اینجا به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع ورق اکریلیک از لحاظ ویژگی‌های خاص می‌پردازیم:

 • ورق اکریلیک فیلتر uv: این ورق‌ها قابلیت محافظت از اشعه uv خورشید را دارند و به‌شدت از عبور این اشعه جلوگیری می‌کنند.
 • ورق اکریلیک انتقال:uv در برخی از مواقع لازم است که اشعه uv باقدرت بیشتری عبور کند که این ورق‎ها می‎توانند کمک‎های زیادی در صنعت پزشکی داشته باشند؛ زیرا تا ۹۲ درصد اشعه یو وی را به‌درستی انتقال می‌دهند.
 • ورق اکریلیک مناسب موزه: این ورق‌ها علاوه بر داشتن فیلتر uv باید از مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار و همچنین مقاوم در برابر اکسیداسیون باشند، تا بتوانند از نفوذ هوا نیز جلوگیری کنند و همچنین کاملاً ضد انعکاس هستند.
 • ورق اکریلیک ضد استاتیک: این ورق‌ها به‌گونه‌ای تولید می‌شوند که کاملاً ضد الکتریسیته ساکن بوده و به‌منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی در وسایل الکترونیکی خاص کاربرد دارند.
 • ورق اکریلیک مادون‌قرمز: این ورق به‌خوبی مادون‌قرمز را مخفی می‌کند و بیشتر در دوربین‌های فیلم‌برداری و تجهیزات صوتی کاربرد دارد.
 • ورق اکریلیک سیاه‌وسفید: این ورق مقاومت بالایی در شرایط آب‌وهوایی مختلف دارد و با داشتن این ویژگی که در طول روز رنگ سیاه هست و در طول تاریکی شب کاملاً سفید است از آن در ساخت علائم راهنمایی رانندگی استفاده می‌شود.

کارخانه‌ها داخل کشور امکان تولید انواع ورق اکریلیک با کاربردهای مختلف را دارند و به همین سبب به‌آسانی خرید ورق طلق اکریلیک صورت می‌گیرد.

خصوصیات ورق طلق اکریلیک

ویژگی‌های ورق اکریلیک ایرانی

ورق اکریلیک باتوجه‌به موارد استفاده و کاربردهای بسیار گسترده‌ای که دارد، کارخانه‌ها زیادی را مشغول به تولید خودکرده و ممکن است که به دلیل تنوع محصول در بازار، از کیفیت‌های مختلف برخوردار باشد.

اما به‌طورکلی این ورق‌ها از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند که سبب شده در بسیاری از صنایع به‌آسانی از آنها استفاده شود.

به‌طورکلی اگر بخواهیم ویژگی‌های ورق اکریلیک ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم به شرح ذیل هست:

 • استحکام

این ورق‌ها چندین برابر از شیشه مستحکم‌تر هستند و در برابر هرگونه عوامل طبیعی مانند طوفان و بادهای شدید مقاوم بوده و به‌عنوان یک عایق عمل می‌کنند و همچنین در برابر برخورد اجسام تیز و یا برنده دچار شکستگی نمی‌شوند.

 • وزن سبک

داشتن وزن سبک این ورق امتیازات بسیار زیادی جهت استفاده‌های مختلف این محصول را به وجود آورده است؛ زیرا با تراکم بالا و مقاومت خوب وزن بسیار کمی دارد.

 • ضربه‌پذیر

در برابر هرگونه ضربه که به این ورق‌ها وارد می‌شود کاملاً مقاوم بوده و به‌راحتی خرد نمی‌گردد، هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد در نتیجه استحکام آن در برابر ضربه بالاتر می‌رود.

 • شفافیت

این ورق‌ها به‌گونه‌ای شفاف هستند که به‌آسانی جایگزین شیشه می‌شوند و حتی انعکاس نور آنها از شیشه هم قوی‌تر است، به همین جهت به‌آسانی از این محصول در جهت ساخت آکواریوم نیز استفاده می‌کنند.

 • انعطاف‌پذیر

یکی از ویژگی‌های خاص این ورق‌ها قابلیت شکل‌دهی به آنها است که سبب تولید محصولات هنری زیبا در صنعت دکوراسیون شده است. همچنین قابلیت برش این محصول با لوازم بسیار ساده وجود دارد.

 • عایق دما

این ورق‌ها به‌عنوان یک عایق مناسب دما در زمستان و تابستان مورداستفاده قرار می‌گیرند و اجازه خروج دمای گرم و یا سرد را از داخل به بیرون نمی‌دهند.

 • انتقال‌دهنده نور

ورق‌ها به‌آسانی نور را از خود عبور می‌دهند و بازتاب نور و شکست نور بیشتری را ایجاد کرده و سبب روشن‌تر شدن محیط می‌شوند.

 • مقاومت در برابر اشعه uv

این ورق‌ها در برابر اشعه ماورای‌بنفش خورشید مقاومت خوبی دارند و با وجود پخش مناسب نور در برابر این اشعه مضر مقاومت می‌کنند.

باتوجه‌به ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این ورق‌ها دارند خوب است که قیمت ورق اکریلیک ایرانی در بازار کاملاً مقرون‌به‌صرفه باشد تا همه صنایع بتوانند از این ویژگی‌ها بهره ببرند.

 

ورق اکریلیک ایرانی

کاربردهای جالب ورق‌های اکریلیک

استحکام بالای این ورق‌ها و همچنین ویژگی‌های خاص آن از لحاظ ضخامت، ابعاد و شفافیت سبب شده تا در حوزه‌های مختلف به‌آسانی از این محصول استفاده شود.

در اینجا سعی می‌کنیم به کاربردهای جالبی از ورق‌های اکریلیک بپردازیم که برخی از افراد تصور نمی‌کنند که می‌توان از ورق اکریلیک در این مصارف نیز استفاده نمود، مانند:

 • در صنایع مختلف

به دلیل داشتن پایداری و مقاومت بالا در جهت ساخت شیشه قطار، تجهیزات امنیتی ضدگلوله، در صنایع هوایی و همچنین در بخش‌های مختلف زیر دریایی و به‌عنوان یک محافظ قوی بین تماشاچیان و بازیکنان در ورزشگاه‌های سرپوشیده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • جایگزین مناسب شیشه

با داشتن ویژگی‌های خاص جزء پراستفاده‌ترین‌ها در صنایع دکوراسیون داخلی است و به‌عنوان جایگزین شیشه جهت تولید آکواریوم‌های تجاری و خانگی آن را به کار می‌برند.

 • در تولید تجهیزات امنیتی

خاصیت جذب ضربه و قابلیت ضربه‌پذیری در این محصول سبب شده تا اغلب لوازم ضدشورش مانند سپرهای گارد، شیشه‌های اتومبیل‌ها و مواردی ازاین‌قبیل را جهت محافظت نیروهای امنیتی تولید می‌کنند.

 • دکوراسیون داخلی مسکونی تجاری یا اداری

به دلیل داشتن شفافیت و زیبایی از این ورق‌ها در گلخانه‌ها، سقف آشپزخانه، سقف راهرو، حمام و مواردی ازاین‌قبیل و همچنین محافظ بالکن و جداکننده کابین حمام و بسیاری از مصارف دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • در معماری

از این ورق‌ها در معماری‌های سنتی و مذهبی جهت استفاده در گنبدهای مساجد و بناهای خاص و همچنین به‌عنوان شیشه‌های رنگی همچنین طراحی قاب‌های براق استفاده می‌شود.

 • در علم پزشکی

در بخش‌های مختلف مراکز درمانی به جهت عایق صدا و حرارت و همچنین در برخی از جراحی‌ها جهت کنترل اشعه uv کاربرد دارد؛ زیرا به‌آسانی اشعه ماورای‌بنفش را با استفاده از انتشار امواج ایزوتوپ‌های رادیویی هدایت می‌کند.

 

تولیدکننده ورق اکریلیک سعی می‌کند تا این ورق‌ها را در بالاترین سطح کیفیت در بازار ارائه دهد تا در هر صنعتی که از این ورق استفاده می‌شود بهترین کارایی را داشته باشد.

 

عوامل مؤثر بر قیمت ورق اکریلیک

مهم‌ترین نکته پس از بررسی کیفیت و انتخاب نوع مناسب ورق اکریلیک، به‌دست‌آوردن قیمت این محصول در بازار است.

انواع مختلفی از ورق اکریلیک وجود دارد که هر کدام ممکن است در مراکز فروش با قیمت‌های خاصی ارائه شود.

به‌طورکلی برخی از عوامل وجود دارند که می‌توانند به شکل مستقیم بر قیمت ورق اکریلیک تأثیرگذار باشند:

 • جنس ورق اکریلیک: باتوجه‌به تنوع بالای ورق‌های اکریلیک از لحاظ رنگی بودن، شفاف، ترنسپرنت و مواردی ازاین‌قبیل مهم است.
 • شیوه تولید: باتوجه‌به روش‌های مختلف تولید این محصول ریخته‌گری آن در ویژگی‌های آن مؤثر است، به همین جهت اهمیت پیدا می‌کند.
 • ضخامت ورق اکریلیک: ورق‌های اکریلیک که در ضخامت‌های متنوع تولید می‌شوند که هرچه ضخامت بیشتر باشد در نتیجه مواد اولیه بیشتری مورداستفاده قرار گرفته است.
 • ابعاد ورق اکریلیک: باتوجه‌به شیوه‌های تولید و ویژگی‌های دیگر در ابعاد مختلف تولید می‌شوند هرچه ابعاد بزرگ‌تر باشد در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر است.

قیمت ورق اکریلیک ایرانی با درنظرگرفتن تمامی این موارد و البته مراکز عرضه و فروش آن مشخص می‌گردد، پس در انتخاب مرکز فروش دقت بیشتری داشته باشید.

 

ورق اکریلیک (پلکسی اکرولیک)

بهترین مراکز فروش ورق‌های اکریلیک

ورق‌های اکریلیک به دلیل استقبال بسیار بالایی که در صنایع مختلف دارند مراکز زیادی به‌خصوص در خیابان پامنار تهران اقدام به عرضه و فروش آنها کرده‌اند.

در بین این به دلیل تعدد مراکز ممکن است که خریداران دچار سردرگمی شوند که کدام یک از آنها محصولات باکیفیت بالا به همراه قیمت مناسب را ارائه می‌دهند.

همچنین دسترسی به ابعاد ورق اکریلیک متناسب با نیاز و شرایط استفاده برای خریدار اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

 مراکز فروش مستقیم و بدون حضور واسطه که می‌تواند جزء بهترین انتخاب خریداران قرار بگیرد، یکی از دغدغه‌های خریداران قبل از خرید است.

در اینجا به روش‌های دسترسی مستقیم به این مراکز اشاره می‌کنیم:

 • انتخاب نمایندگی‌های معتبر پخش در شهرهای مختلف
 • مراجعه به بازارهای عرضه و عمده‌فروشی‌ها
 • استفاده از سایت‌های آنلاین معتبر

تمامی موارد گفته شده جز بهترین مراکز فروش ورق‌های اکریلیک هستند که هر خریدار باتوجه‌به شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب می‌کند.

 

خرید ورق اکریلیک با قیمت ارزان

اگر به دنبال خرید ورق اکریلیک با قیمت‌های مناسب و مقرون‌به‌صرفه هستید در انتخاب مراکز عرضه و فروش دقت بیشتری داشته باشید.

این مجموعه به‌صورت مستقیم انواع مختلف ورق اکریلیک را ارائه می‌دهد و حذف کامل واسطه‌ها سبب شده تا دسترسی به این محصول با قیمت ارزان‌تر به وجود بیاید.

امکان خرید ورق اکریلیک با قیمت ارزان توسط سایت آنلاین فراهم آمده است و با راه‌اندازی این سایت دسترسی به این محصولات را در اقصی‌نقاط کشور به‌آسانی امکان‌پذیر کرده‌ایم.

تنوع بالایی که در این محصولات وجود دارد سبب می‌شود تا به دنبال مراکز فروش حرفه‌ای باشید تا به انواع مختلف این ورق‌ها مطابق با نیاز و سلیقه خود دسترسی پیدا کنید.

 

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

2 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات
هادی معلم

سلام خسته نباشید. تابلو ساز هستم خراسان رضوی شهرستان تربت حیدریه موردنیاز ورق اکریلیک درجه ۱ و pvc و نوارچلنیوم