وزن ورق پلکسی و ابعاد پلکسی گلاس

وزن ورق های پلکسی گلاس در ابعاد 183 * 122 سانتی متر (ابعاد ورق کامل پلکسی)

 • وزن ورق پلکسی 2 میل: 5.3 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 2.8 میل: 7.4 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 4 میل: 10.5 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 5 میل: 13.2 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 6 میل: 15.8 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 8 میل: 21 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 10 میل: 26.5 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 20 میل: 53 کیلوگرم
 • وزن ورق پلکسی 30 میل: 79.5 کیلوگرم

 ابعاد ورق پلکسی :

 • ابعاد ورق استاندارد پلکسی: 183 * 122 سانتیمتر
 • ابعاد ورق بلند پلکسی: 122 * 244 سانتیمتر

ابعاد ورق سایز بزرگ پلکسی: 205 * 305 سانتیمتر

وزن ورق پلکسی گلاس

وزن ورق پلکسی گلاس

در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان از مواد مختلفی مانند ورق پلکسی استفاده می‌شود که وزن طلق پلکسی برای آن ها مهم است. طراحان در این زمینه ترجیح می‌دهند از موادی استفاده نمایند که علاوه بر ایجاد طرح‌های زیبا و ظریف، امکان ایجاد طرح‌های مدرن را نیز  فراهم آورد.

از این رو ورق های پلکسی گلاس با توجه به ویژگی‌های فیزیکی خود مانند زیبایی‌های ظاهری، تنوع رنگ و از همه مهم تر وزن پایینی که دارند، ظرفیت بالایی را در استفاده در طراحی‌های داخل ساختمان آن ایجاد کرده اند. به همین دلیل در طی سالهای اخیر موارد استفاده از ورق های پلکسی گلاس در نمای داخل ساختمان‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است.

جداول وزنی طلق های پلکسی معمولا در ابعاد ورق پلکسی 122 * 183 سانتیمتر که پر فروش تر هستند بیان می شود.

جدول وزن ورق پلکسی

وزن کم ورق های پلکسی، زمینه کاربرد آنها را در چه حوزه هایی فراهم نموده است؟

از آنجایی که پایین تر بودن وزن سازه‌هایی که مهندسین طراحی می‌کنند، باعث آسیب پذیری کمتر آنها می‌شود و مقاومت بیشتری در برابر زلزله می توانند داشته باشند، به همین دلیل تلاش می‌کنند تا جایی که امکان دارد از مصالحی در ساخت سازه‌ها استفاده کنند که به کاهش وزن نهایی آن سازه‌ها کمک نماید.

استفاده از ورق های پلکسی گلاس به دلیل این که وزن بسیار کمتری دارند بسیار مورد توجه این طراحان قرار گرفته و به همین دلیل تمایل بیشتری در استفاده از این ورق ها در ساخت سازهای خود دارند. از طرف دیگر زیبایی‌های ظاهری که در این ورق ها وجود دارد کمک می‌کند که سازه‌های نهایی تولید شده از نظر شکل ظاهری جذابیت بیشتری داشته باشند.

وزن ورق های پلکسی گلاس

استفاده از ورق‌های پلکسی گلاس در صنعت تبلیغات نیز فراگیر شده است. مهمترین دلیل استفاده از ورق‌های پلکسی گلاس در تولید تابلوهای تبلیغاتی و پلاک‌های تبلیغاتی وزن پایین آنها است.

در واقع وزن پایین  طلق پلکسی کمک می‌کند که امکان استفاده از انواع تابلوهای تبلیغاتی جهت نصب در فروشگاه‌ها، ساختمان‌ها و مراکز تجاری و اداری با سهولت بسیار بیشتری فراهم شود. کیفیت بالای این ورق ها نیز کمک می‌کند که محصولات تبلیغاتی تولید شده عمر نسبتا طولانی نیز داشته باشند.

همچنین وزن پایین ورق های پلکسی گلاس سبب شده است که از این ورق ها در تولید استند‌های تبلیغاتی و اداری مورد استفاده قرار گیرد. طرح‌های زیبا و متنوع از استند‌هایی که از این طریق تولید می‌شوند برای نمایش محصولات و کاربری در امور اداری سازمان‌ها استفاده می‌شود. از این رو از این ورق های پلکسی در حجم زیاد برای تولید این محصولات استفاده می‌شود. لذا تولید این محصول در سالهای اخیر و با استفاده از ورق های پلکسی گلاس با توجه به ویژگی وزن پایین آن در حجم وسیعی گسترش پیدا کرده است.

وزن ورق های پلکسی گلاس امکان تولید انواع محصولات مختلف را با استفاده از این ورق فراهم کرده است. این محصولات در طی سالهای گذشته معمولا با مواد دیگری تولید می شدند اما با استفاده از ویژگی وزن پایین ورق های پلکسی گلاس امکان استفاده از آنها در تولید این محصولات نیز فراهم شده است. به عنوان مثال در این ارتباط می‌توان به این موارد اشاره نمود: ساخت کلاه ایمنی، ساخت عینک طبی، ساخت پارتیشن‌های مورد استفاده در فضای اداری و تجاری، ساخت آکواریوم و ساخت گلگیر خودرو.

نحوه محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس

اما محاسبه وزن این ورق ها فرمول بسیار ساده‌ای دارد که با یادگیری آن می‌توانید برای هر ورق با هر اندازه‌ای از آن استفاده کنید و وزن آن را نیز محاسبه کنید. با این حال در انتهای این مقاله وزن ابعاد استاندارد ورق ها در ابعاد مختلف آمده است.

برای اینکه با نحوه محاسبه وزن ورق ها آشنا شویم باید در ابتدا با مفهوم وزن مخصوص آشنایی پیدا کنیم. وزن مخصوص به میزان وزنی که یک سانتی متر مکعب از یک ورق دارد، گفته می‌شود. به عبارتی دیگر وزن مخصوص بیان می‌کند که یک سامتی متر مکعب از هر ورق چه میزان وزن دارد. به عنوان مثال وزن مخصوص آب آشامیدنی دارای مقدار یک است. یعنی یک سانتی متر مکعب آب تقریبا یک گرم وزن دارد و از این منظر ماده‌ای مانند سرب بالاترین میزان وزن مخصوص را دارد و نسبت آن در حدود 11 می‌باشد.

در مورد ورق نیز وزن مخصوص یک ورق 1.18 می‌باشد یعنی هر سانتی متر مکعب این ورق 1.18 گرم وزن دارد.

اما برای محاسبه وزن هر ورق ابتدا باید اندازه ابعاد آن یعنی طول، عرض و ضخامت آن را داشته باشیم. سپس با ضرب کردن این اندازه‌ها می‌توان به حجم ورق مورد نظر خود دست پیدا کنیم و در ادامه با ضرب کردن وزن مخصوص این ورق در حجمی که به دست آمده می‌توان به وزن ورق رسید.

محاسبه وزن پلکسی

به مثالی که در این رابطه آورده شده توجه فرمایید:

ورقی داریم با جرم حجمی 1.56 گرم بر سانتی مترمکعب که 60 سانتی متر طول، 50 سانتی متر عرض و 5 میلی متر ضخامت دارد (در این مثال تمامی اعداد مربوط به اندازه‌ها به صورت فرضی هستند). در این صورت وزن این ورق را می‌خواهیم به دست آوریم. طبق تعریفی که ارایه کردیم و نحوه محاسبه آن وزن ورق به صورت زیر به دست می‌آید:

2340=60 * 50 * 0.5 * 1.56

بنابراین 2340 گرم یا 2.34 کیلوگرم وزن به دست آمده برای این ورق می‌باشد. پس از این طریق می‌توان وزن هر ورق دیگری را نیز محاسبه نمود.

برای اطلاع از وزن ورق ها در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف جدول زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

ابعاد ورق(سانتیمتر) /   ضخامت ورق (میلی متر)

183×122

91×122

61×122

61×61

10

26.5 k g

13.1 kg

8.8 kg

4.4 kg

2

5.3 kg

2.6 kg

1.76 kg

0.9 kg

2.8

7.4 kg

3.7 kg

2.5 kg

1.25 kg

4

10.5 kg

5.3 kg

3.5 kg

1.75 kg

5

13.2 kg

6.55 kg

4.4 kg

2.2 kg

6

15.8 kg

7.9 kg

5.3 kg

2.65 kg

8

21 kg

10.5 kg

7 kg

3.5 kg

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات