پلکسی مات، انواع ورق پلکسی گلاس مات

پلکسی مات در ابعاد

·        122 در 183 سانتیمتر

·        122 در 244 سانتیمتر

تولید می شود.

ورق پلکسی گلاس مات سطح برجسته دارد و نور را بازتاب نمی کند به همین دلیل برای عکاسی و نمای خاص آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

البته  منظور خیلی از افراد از طلق پلکسی مات، به اشتباه  ورق پلکسی رنگی است که نور از آن عبور نمی کند!

قیمت پلکسی گلاس مات از دیگر ورق های پلکسی بیشتر است.

پلکسی مات

پلکسی گلاس مات

پلکسی مات در اصل به ورق پلکسی می گویند که سطح آنها برجسته (دانه دانه) است.

 • برخی ورق های پلکسی گلاس مات نور را از خود عبور می دهند ولی فقط سایه ای بسیار محو پشت آن ها مشخص است.
 • برخی دیگر مثل ورق مشکی مات، هیچ نوری عبور نمی دهد و مات بودن سطح آن برای جلوگیری از بازتاب نور است.
 • به دلیل عدم عبور نور پلکسی های رنگی ، بعضی افراد به ورق پلکسی رنگی هم ورق مات می گویند.

پلکسی مات ، قیمت پلکسی گلاس مات و رنگ های آن

چند سالی می‌شود که نوع جدید از پلکسی ها وارد بازار شده‌اند که طرفداران زیادی را به خودشان اختصاص داده‌اند. پلکسی های مات که توانسته‌اند جایگزین مناسبی برای شیشه های مات باشند، اکنون به‌صورت گسترده‌ای در صنعت دکوراسیون داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه ضمن معرفی انواع ورق پلکسی موجود در بازار، به معرفی پلکسی مات و به پرمصرف‌ترین پلکسی‌های مات و ضخامت‌های مختلف آن اشاره خواهیم کرد و شما را با چگونگی خرید ورق پلکسی مات با قیمت مناسب آشنا می‌نماییم.

انواع ورق پلکسی گلاس مات

 

ورق پلکسی مات چیست؟

پلکسی مات جزئی از خانواده پلکسی گلاس ها بوده و به‌نوعی می‌توان آن را یک نوع از پلیمر به شمار آورد.

در حقیقت باید گفت که :

ورق‌های پلکسی توانایی عبور نور را از خود دارند، اما به آن دسته از پلکسی‌هایی که نور را از خود عبور می‌دهند اما تصاویر پشت خود را نشان نمی‌دهند، یا تصویری محو نشان می دهند پلکسی مات گفته می‌شود.

اما این مدل از پلکسی ها نام دیگری نیز دارند؛ پلکسی اُپال (OPAL) نام دیگری است که گاهی به‌جای پلکسی های مات استفاده می‌شود.

ناگفته نماند که در یک دسته‌بندی دیگر، می‌توان پلکسی مات را در دسته پلکسی‌های رنگی نیز قرار داد، اما کمی متفاوت‌تر بوده و خود در 2 نوع عرضه می‌شوند:

 1. نوع اول پلکسی‌های مات، دارای یک طرف مات و یک طرف براق بوده و سمتی که مات است دارای برجستگی می‌باشد. این برجستگی مانع از بازتاب نور شده و از سر خوردن هم جلوگیری می‌کند.
 1. نوع دوم پلکسی‌های مات، در اصل پلکسی رنگی هستند که رنگ های جذاب و متنوعی دارند.

پلکسی رنگی مات ، ورق پلکسی گلاس مات رنگی

با 3 مدل از پلکسی مات آشنا شوید

به‌صورت کلی پلکسی گلاس مات را در سه دسته عمده تولید می‌کنند. هرکدام از این دسته‌ها دارای کاربرد متفاوتی بوده و در زمینه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی کامل هر دسته و مهم‌ترین کاربرد هرکدام از این پلکسی ها خواهیم پرداخت:

 • پلکسی شفاف مات

پلکسی گلاس شفاف مات را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین پلکسی گلاس مات موجود در بازار معرفی کرد. این پلکسی گلاس در ساخت انواع مختلفی از محصولات کاربرد دارد.

پلکسی گلاس شفاف مات

از مهم‌ترین کاربرد پلکسی شفاف مات می‌توان به تولید حروف برجسته چلنیوم اشاره کرد. این حروف در واقع در تولید انواع تابلوها تبلیغاتی کاربرد دارند.

همچنین از آن برای کارت های دعوت، ساخت کارت عروسی و… به شدت استقبال شده است.

از ویژگی‌های این مدل از پلکسی مات می‌توان به رد کردن نور از سطوح آن اشاره کرد. درواقع به دلیل مات بودن این مدل از پلکسی ها، اشیا در پشت این ورق‌ها نمایان نیستند و به‌صورت تار درمی‌آیند.

 • پلکسی رنگی یک رو مات

به این نکته اشاره کردیم که هر پلکسی که اجسام پشت آن نمایان نباشد، پلکسی مات است. اما اکنون می‌خواهیم نوع دیگری از پلکسی‌های مات موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. این مدل از پلکسی‌ها از سطح خود دارای بازتاب نور نیستند. به همین دلیل به آن‌ها پلکسی‌های یک رو مات گفته می‌شود. این مدل از پلکسی ها در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که استفاده از دیگر پلکسی های مات ممکن نباشد.

از آن جایی که پلکسی‌های مات یک رو، دارای ظاهری براق و جذاب در یکطرف هستند، می‌توانند به‌سرعت چشم بیننده را به سمت خود جلب کنند و به شیک بودن محصولات نمایش‌داده‌شده کمک می‌کنند. به همین دلیل از این پلکسی‌های مات در فروشگاه‌های لوازم آرایشی و هرکجا که نیاز به ایجاد حس لوکس و شیک بودن داشته باشد، استفاده می‌کنند.

رنگ بندی پلکسی گلاس مات:

 • پلکسی سفید مات

پلکسی مات سفید

 • پلکسی مشکی مات

پلکسی گلاس مات مشکی

 • پلکسی دوغی مات

پلکسی گلاس مات دوغی پلکسی دوغی مات

 • پلکسی زرد مات

پلکسی گلاس زرد مات ورق اکریلیک مات زرد رنگ

 • پلکسی نارنجی مات

ورق اکرولیک مات نارنجی پرتقالی

 • پلکسی سبز مات

ورق پلکسی سبز مات ورق پلکسی گلاس مات سبز

 • پلکسی آبی مات

ورق پلکسی آبی روشن مات پلکسی گلاس آبی تیره مات

 • پلکسی صورتی مات

پلکسی مات صورتی

 • بنفش

پلکسی گلاس بنفش مات

 • پلکسی رنگی

ورق های پلکسی رنگی به صورت تخصصی به آن ها مات گفته نمی شود، ولی برخی افراد به دلیل عدم عبور نور از آنها، به آن ها مات می گویند.

پلکسی رنگی مات ، ورق پلکسی گلاس مات رنگی

پلکسی مات را در چه رنگ‌هایی تولید می‌کنند؟

این مدل از پلکسی ها سهم عمده‌ای از فروش را به عهده گرفته‌اند، به همین دلیل طیف رنگی که در ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار بالاست.

در واقع به کمک رنگ‌بندی‌های مختلف پلکسی مات، امکان تولید محصولاتی خلاقانه‌تر و زیباتر وجود دارد که دل هر بیننده‌ای را برباید. می‌توان پلکسی‌های مات را با انواع رنگ‌های اصلی و فرعی در بازار پیدا کرد.

باتوجه‌به گستره رنگی بسیار زیاد پلکسی مات، کمتر از 20 رنگ آن است که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از رنگ‌های مختلف این پلکسی ها کمتر از بقیه رنگ‌ها تولید شده و دلیل اصلی آن نیز کم‌مصرف و حتی تقریبا بی‌مصرف بودن این رنگ‌ها است.

پلکسی گلاس مشکی مات یکی از طیف‌های رنگی این پلکسی است که با ضخامت 2 میلیمتر و همچنین 2.8 میلیمتر که با نام پلکسی 3 میل در بازار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که این کالا عموما تایوانی و چینی بوده و شرکت‌ها یا برندهای مختلفی مانند چوچن، یرلانگ، جی ام و… این پلکسی را تولید می‌کنند.

برش ورق پلکسی مات

پرمصرف‌ترین پلکسی‌های مات کدام‌اند؟

همان‌طور که اشاره شد، پلکسی مات به‌خودی‌خود جزو پرمصرف‌ترین پلکسی ها شناخته می‌شود. اما در ادامه می‌خواهیم شما را با پرمصرف‌ترین پلکسی‌های مات بازار نیز آشنا کنیم.

 • پرمصرف‌ترین پلکسی مات از لحاظ رنگ‌بندی

پلکسی‌هایی که دارای رنگ‌های اصلی هستند را می‌توان در این دسته‌بندی قرارداد. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به پلکسی گلاس بی رنگ مات (شفاف مات) و سفید مات و مشکی مات اشاره کرد. افرادی که در حوزه تولید انواع تابلوهای تبلیغاتی فعالیت دارند، حداقل این 3 مورد از رنگ‌ها را بیشتر استفاده می‌کنند.

 • پرمصرف‌ترین پلکسی مات از لحاظ ضخامت

در این قسمت، به پرمصرف‌ترین پلکسی مات از لحاظ ضخامت می‌پردازیم. می‌توان پلکسی گلاس 3 میلی‌متری (2.8 میل) را به‌عنوان پرمصرف‌ترین پلکسی گلاس از لحاظ ضخامت معرفی کرد. این پلکسی گلاس مات در بین لیزر کاران، تولیدکنندگان و همچنین تابلوسازان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان به جرات عنوان کرد که بسیاری از محصولات به کمک همین پلکسی مات تولید شده‌اند.

البته در کنار پلکسی مات 3 میلی‌متری، می‌توان از پلکسی مات 2 میلی‌متری نیز به‌عنوان یکی دیگر از پرمصرف‌ترین پلکسی ها از لحاظ ضخامت نام برد.

پلکسی 2 میلی‌متری نیز دارای محبوبیت زیادی بوده و از آن بیشتر در مواردی که نیاز به ظریف‌کاری بالاتر و فانتزی بیشتری است، استفاده می‌کنند.

انواع مختلف پلکسی مات از لحاظ ضخامت

باید عنوان کرد که پلکسی‌های مات را در بازار با ضخامت‌های بسیار متنوعی تولید می‌کنند. شما می‌توانید در بازار، پلکسی مات را از ضخامت 1 میلی‌متری تا 10 میلی‌متری پیدا کنید.

اما صبر کنید! اگر تنوع رنگ برای شما مهم است، باید در بازه بین 2 تا 3 میلی‌متری جستجو کنید. اکثر تنوع رنگی پلکسی های مات در این بازه ضخامتی وجود دارند.

البته که می‌توان در ضخامت‌های دیگر نیز طیف رنگی مختلفی پیدا کرد، اما این کار شاید نیاز به‌صرف زمان طولانی‌تری داشته باشد!

وزن هر ضخامت پلکسی گلاس مات

هرکدام از ضخامت‌های پلکسی مات در چه مواردی کاربرد دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم، پلکسی‌های مات را در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌کنند که هرکدام از آن‌ها دارای کاربردهای به خصوصی هستند. در ادامه به مهم‌ترین ضخامت‌ها و اصلی‌ترین کاربرد هرکدام از این پلکسی مات‌ها اشاره می‌نماییم:

 • پلکسی مات با ضخامت 1 میلی‌متری:

از این ورق‌های یک میلی‌متری بیشتر برای انواع کارهای تزئینی استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که ضخامت این مدل از پلکسی های مات بسیار کم است، از آن‌ها در صنایع مینیاتوری و تولید محصولات تزئینی چشم‌نواز بهره می‌برند.

انواع بدلیجات و زیورآلات، گوشواره، گردنبند، رومیزی، آویز و … از جمله محصولاتی است که در ساخت آنها از ورق‌های پلکسی مات 1 میلی‌متری استفاده می‌شود.

در این ضخامت گاهی برای پوشش سطوح و زیبا کردن آن از پلکسی گلاس مات استفاده می کنند.

 • پلکسی مات 2 میلی‌متری:

همان‌طور که اشاره کردیم، این ورق به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین ورق‌های پلکسی مات موجود در بازار بوده که نشان‌دهنده این است که تا چه حد ضخامت یک پلکسی می‌تواند در مصرف آن تاثیرگذار باشد.

از جمله مزایای این پلکسی مات می‌توان به سبک بودن و همچنین صرفه اقتصادی مناسب آن اشاره کرد. همین عوامل باعث شده که تولیدکنندگان و لیزر کاران زیادی برای تولید محصولات خود به سمت پلکسی مات 2 میلی‌متری روی بیاورند.

از جمله مهم‌ترین محصولاتی که به کمک این پلکسی مات تولید می‌شوند می‌توان به انواع استندهای رومیزی پلکسی، تابلوهای راهنما، باکس پلکسی گلاس، تابلوهای رومیزی و … اشاره کرد.

 • پلکسی مات 2.8 میلی‌متری

اجازه بدهید همین‌جا به یک شفاف‌سازی بزرگ بپردازیم، پلکسی مات 3 میلی‌متری در واقع همان پلکسی مات 2.8 میلی‌متری است که به پلکسی مات 3 میلی‌متری معروف شده است.

محصولات عمده‌ای به کمک این پلکسی تولید می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تابلوهای راهنما، انواع استندهای پلکسی و حروف برجسته چلنیوم اشاره کرد.

ابعاد پلکسی مات ، ورق استاندارد و ابعاد بزرگ

پلکسی‌های مات را در چه ابعادی تولید می‌کنند؟

به طور کلی پلکسی‌های مات را در ابعاد 183 سانتی متر در 122 سانتی متر تولید می‌کنند.

البته می‌توان ورق پلکسی مات را در ابعاد دیگری نیز خرید کرد. از مهم‌ترین ابعادی که پلکسی‌های مات به فروش می رسند، عبارتند از:

 • 122×91 سانتی‌متری: به ورق با این ابعاد، نیم ورق گفته می‌شود.
 • 122×183 سانتی‌متری: به ورق در این ابعاد، ورق استاندارد گفته می‌شود.
 • 122×244 سانتی‌متری: به ورق در این ابعاد، ورق بلند می‌گویند.

مقاومت ضربه ای پلکسی مات

چه تفاوت‌هایی بین پلکسی مات با پلکسی شفاف وجود دارد؟

اکنون‌که به‌صورت کامل با پلکسی مات و انواع مختلف آن آشنا شدید، وقت آن است که به تفاوت‌های عمده پلکسی مات با پلکسی شفاف بپردازیم:

 • تفاوت در چشم اندازهای محیطی

باید گفت که غالبا از پلکسی‌های شفاف بجای شیشه استفاده می‌کنند و در پنجره یا بالکن منازل، کاربرد ویژه‌ای دارند. اما اگر در همین مکانها از پلکسی مات استفاده شود؛ مات بودن این پلکسی منجر به پوشش کامل بخش مورد استفاده می‌گردد، یعنی دیگر امکان دید آن از سمت بالکن یا پنجره وجود ندارد.

 • تفاوت در نوع استفاده

گاها رنگبندی پلکسی‌ها می‌تواند طیف کاری آنها را نیز گسترده‌تر کرده باشد. به عنوان مثال در تولید لوازم رنگی تزئینی، گاها نیاز است تا از رنگ‌های مختلف پلکسی استفاده نمود که در اینجا پلکسی شفاف ممکن است مورد استفاده قرار نگیرد. پس تفاوت در بی رنگ یا رنگی بودن پلکسی‌ها می‌تواند تفاوت در نوع استفاده را به همراه داشته باشد.

 • تفاوت در قیمت پلکسی گلاس مات

اما مهم‌ترین تفاوت بین این دو پلکسی، تفاوت میان قیمت آن‌هاست.

باید گفت که قیمت هر پلکسی را بر اساس میلی‌متر در هر شیت اندازه‌گیری می‌کنند. در این میان قیمت پلکسی‌ گلاس مات در مقایسه با پلکسی‌های شفاف بیشتر است. دلیل این اختلاف قیمت نیز به‌کاربردن رنگ‌ها و برجستگی سطحی ورق است که در ساخت پلکسی مات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه محاسبه قیمت پلکسی مات

یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران ورق پلکسی گلاس مات، نحوه محاسبه قیمت پلکسی مات بوده که گاها در مراکز فروش مختلف، نوساناتی را شاهد می‌باشند.

در واقع عوامل زیادی دست به دست هم داده تا نرخ قیمت ورق پلکسی مات دچار تغییراتی گردد، اما اگر قیمت واحد ضخامت یک میلیمتر پلکسی گلاس مات را بدانید، با ضرب کردن آن در ضخامت ورق مورد نظر خود، می توانید قیمت آن را محاسبه کنید.

این مجموعه با هدف ارائه کیفیت و قیمت متناسب با هم از انواع ورق پلکسی مات یا پلکسی رنگی، خریدی مطمئن را با ارائه مشاوره رایگان برای شما متقاضیان خرید رقم می‌زند.

نگهداری پس از خرید پلکسی مات

خرید پلکسی مات

شما با دو روش خرید پلکسی مات در بازار امروزی مواجه هستید:

 • خرید پلکسی گلاس مات به صورت حضوری
 • خرید پلکسی مات به صورت آنلاین یا تلفنی

یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌های خرید در بازار کنونی، خرید آنلاین و تلفنی ورق پلکسی مات باشد. اما آیا از هر مرکز فروشی می‌توان خریدی مطمئن را تجربه کرد؟

فروشگاه ما با حذف واسطه‌ها و ارائه قیمت واقعی انواع ورق پلکسی گلاس، خریدی آسان، اقتصادی و در کمترین زمان ممکن را برای شما خریداران رقم می‌زند.

اینبار هم مانند همیشه به مجموعه آقای پلکسی اطمینان کنید.

1 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

8 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات
ایرج خوانچه زر

سلام و عرض ادب خدمت شما و سایت خوبتون که اطلاعات بسیار خوبی رو تونستم در توضیحات ورق های پلکسی از سایت شما بدست بیارم. ما در حقیقت در حال راه اندازی یک فضای کار اشتراکی برای استارتاپ های نو پا در تهران هستیم که برای یک سری قسمت های طراحی معماری به این ورق های پلکسی نیاز داشتیم. ممکنه از نزدیک برای مشاوره شما به محل ما تشریف بیارید. در ایتا نیز براتون پیام گذاشتم. با تشکر.

جهان دل

سلام. من چند تا ورق پلکسی مات از سایت خوب شما سفارش داده بودم که امروز به دستم رسیدند. ممنونم از شما.

هادی جمالی

سلام. من پلکسی مات رنگ دودی می خوام که بزنم به سقف مغازه ام. در ابعاد 3 در پنج سه تا می خواستم. آیا ممکنه؟

داوود فرهودفر

سلام. مطالب معرفی این محصول رو کامل خوندم. الان با این حساب این ورق ها فقط در ابعاد 183 سانتی متر در 122 سانتی متر تولید میشن درسته؟ ابعاد بزرگتر نداریم؟