پلی کربنات چیست ؟!

پلی کربنات لقب سخت‌ترین و محکم‌ترین طلق پلاستیکی را به خود اختصاص داده است.

میزان استحکام این طلق ترموپلاست به اندازه‌ای است که به عنوان یک متریال ضد گلوله در صنایع مختلف کاربرد دارد.

خصوصیاتی مثل سبک بودن، روکش ضد UV، شفافیت، مقاومت و… باعث شده‌اند پلی کربنات (PC) تبدیل به یک طلق منحصر به فرد شود.

پلی کربنات چیست

پلی کربنات (به انگلیسی: Polycarbonate) از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است؛ و به گستردگی در زمینه‌های قالب سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیک‌ها به گستردگی در صنایع شیمیایی نوین کاربرد دارند از انواع آن می‌توان به پلی کربنات تخت اشاره کرد.”

در این متن پلی کربنات را به طور کامل، همراه با کاربردها و مشخصاتی که دارد معرفی می‌کنیم. در ارتباط با نحوه قیمت گذاری و خرید پلی کربنات نیز مطالبی را بیان می‌کنیم پس برای آشنایی کامل با این متریال بسیار مهم ادامه متن را مطالعه کنید.

 

قبل از هر چیز به ساختار پلی کربنات بپردازیم

پلی کربنات در ساختار خود دارای گروه‌های کربنی است. این طلق با دوام و محکم، به عنوان یک پلیمر ترموپلاستیک دسته بندی می‌شود.

این نامگذاری مربوط به نحوه واکنش پلی کربنات نسبت به گرما است. پلی کربنات در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد. در نقطه ذوب خود نیز به مایع تبدیل می‌شود.

این ذوب شدن بدون تغییر آنچنانی در ساختار شیمیایی آن اتفاق می‌افتد. به این ترتیب می‌توان طی فرایند ذوب کردن و سرد کردن پلی کربنات، عمل قالب گیری مجدد یا بازیافت را روی آن انجام داد.

زمانی می توان پلی کربنات pc را کامل شناخت که با خصوصیات، کاربردها و انواع آن آشنا باشیم.

 

مهمترین ویژگی‌ها و خصوصیات پلی کربنات چیست

پلی کربنات دارای یک سری مشخصات منحصر به فرد و بسیار کارآمد است. تنوع و تعدد ویژگی‌های پلی کربنات باعث شده که کاربردهای آن فقط به یک حوزه یا صنعت خاصی منتهی نشود. در ادامه با مهمترین و بارزترین ویژگی‌های ورق پلی کربنات آشنا می‌شوید.

استحکام مثال نزدنی پلی کربنات نسبت به سایر طلقها

پلی کربنات دارای بیشترین استحکام از میان خانواده طلق‌های پلاستیکی است. حتی از پلاستیک‌های رایجی مثل ABC و پلی استایرن، مقاوم‌تر و محکم‌تر است. معمولا چون از پلی کربنات به جای شیشه استفاده می‌شود، میزان استحکام آن را با شیشه مقایسه می‌کنند.

با توجه به آزمایش‌ها و بررسی‌هایی که بین این دو صورت گرفته، پلی کربنات بیشتر از 200 درصد مقاوم‌تر و محکم‌تر از شیشه است. این نوع طلق‌های پلاستیکی عملا نشکن هستند و به آن‌ها طلق نشکن گفته می‌شود. برای محیط‌هایی که به یک متریال محکم و با داوم نیاز باشد، پلی کربنات یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

 

پلی کربنات؛ یک عایق صوتی و حرارتی عالی

پلی کربنات دوجداره و چند جداره عایق‌های حرارتی و صوتی بسیار خوبی هستند. ساختار دو یا چند لایه این ورق‌ها باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می‌شود. در مناطقی با آب و هوای سرد یا محیط‌هایی مثل گلخانه که شرایط دمایی خاصی را می‌طلبد، این نوع پلی کربنات به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 البته در فصل‌های گرم سال پلی کربنات چند جداره باعث گرم شدن محیط یا فضای تحت پوشش خود می‌شود که مقداری آزاردهنده خواهد بود. راه حلی که برای رفع این مشکل وجود دارد، استفاده از ورق پلی کربنات RFX است. این ورق‌ها دارای شیارهای موازی بر روی سطح خود هستند که نور را بازتاب می‌دهند و از ورود بیش از اندازه آن به فضای داخل جلوگیری می‌کنند.

برای پارتیشن بندی در محیط‌های کاری یا حتی منازل، می‌توان از پلی کربنات به عنوان یک عایق صوتی استفاده کرد و یک فضای خصوصی به وجود آورد. دیواره‌های صوتی اتوبان نیز که در تعدادی از شهرها مشاهده می‌شود نمونه دیگری از کاربرد پلی کربنات در سطح شهر است.

 

پلی کربنات بهترین جایگزین برای شیشه

طلق‌های شیشه‌ای به جایگزینی مناسب برای شیشه و تمام کاربردهای مربوط به آن تبدیل شده‌اند. پلی کربنات به ویژه در حوزه ساخت و ساز بهترین جایگزین شیشه است و آن هم به دلایل زیر:

 • پلی کربنات و به ویژه پلی کربنات تخت، درصد بالایی از نور را از خود عبور می‌دهد. می‌توان در مواردی که به نور دهی کافی و فضای روشن نیاز است، از پلی کربنات بجای شیشه استفاده کرد.
 • علاوه بر نوردهی کافی که توسط ورق‌های پلی کربنات ایجاد می‌شود، این ورق‌ها امنیت فوق العاده‌ای نیز به ارمغان می‌آوردند. این امنیت ناشی از استحکام بالای پلی کربنات است. پلی کربنات در برابر ضربه، فشار و شرایط آب و هوایی مختلف یا حتی نامساعد به عنوان یک طلق مقاوم و نشکن عمل می‌کند.
 • علاوه بر بحث شفافیت و امنیت، سبک بودن پلی کربنات مزیت دیگری برای آن است. این طلق پلاستیکی نصف شیشه وزن دارد. به آسانی و بدون ترس از شکستن، جابجا می‌شود. نصب آن نیز به دلیل سبک بودن و محکم بودن، سریع و آسان انجام می‌شود.

همه مواردی که در بالا ذکر شد از جمله دلایلی هستند که استفاده از پلی کربنات بجای شیشه را با مزایای بیشتری همراه می‌کند.

 

پلی کربنات قابلیت خم شدن دارد

یکی دیگر از موارد قابل توجه در ارتباط با پلی کربنات، انعطاف پذیری بالای آن است. این ورق در برابر کشش و خمش رفتاری انعطاف پذیر دارد. پلی کربنات قابلیت خم شدن دارد و اغلب به صورت لوله شده جابجا می‌شود. این قابلیت در شیشه یا طلق‌هایی مثل پلکسی وجود ندارد به همین دلیل می‌توان در ساخت سقف و سازه‌های قوسی شکل، از پلی کربنات استفاده کرد.

 

 

انواع ورق پلی کربنات کدام است

پلی کربنات به صورت تخت و چند جداره در بازار وجود دارد. این ورق‌ها با توجه به میزان عبور نور از خود، استحکام و سایر خصوصیات، کاربردهای متنوعی پیدا کرده‌اند. در ادامه با انواع ورق پلی کربنات آشنا می‌شوید.

یکی از انواع پلی کربنات ، پلی کربنات تخت است

 • پلی کربنات تخت چیست

خرید پلی کربنات تخت به دلیل شفافیت و مقاومت عالی، بهترین انتخاب برای جایگزین کردن با شیشه است. پلی کربنات شفاف نسبت به ورق‌های چند جداره، شفافیت بیشتری دارد و به آن پلی کربنات شفاف نیز می‌گویند. این ورق بدون آنکه بشکند، خم می‌شود.

استحکام و مقاومت فوق العاده‌ای دارد به همین دلیل به آن لقب مقاوم ترین متریال شفاف را نسبت داده‌اند. ابعاد استاندارد و معمول این ورق‎ها 205*305 سانتیمتر است که البته به آسانی با کاتر یا لیزر برش زده می‌شوند.

در ضخامت 2 تا 12 میلیمتر نیز به تولید می‎رسد که هر چه ضخامت افزایش یابد ضربه پذیری و مقاومت ورق نیز افزایش می‌یابد. پلی کربنات تخت میزان فروش بالایی دارد و اغلب در زمینه‌هایی کاربرد دارد که شفافیت و استحکام باهم مد نظر باشد.

پلی کربنات دوجداره یکی از انواع پلی کربنات چیست؟

 • پلی کربنات دوجداره چیست

پلی کربنات دوجداره علاوه بر استحکام، به این شناخته می‌شود که عایق صوتی و حرارتی فوق العاده‌ای است. البته از سایر خصوصیات مربوط به طلق پلی کربنات مثل انعطاف، سبکی، نصب بدون دردسر، عدم تغییر رنگ و لایه ضد UV نیز برخوردار است.

فروش پلی کربنات اغلب مربوط به حوزه ساخت و ساز است و در ساخت نما، پارکینگ، سایبان، گلخانه، اماکن عمومی شهری و… وسیله ای پرکاربرد به شمار می‌آید. ورق‌های پلی کربنات دوجداره به علت تنوع رنگی بالا، به پلی کربنات رنگی نیز معروف هستند. این ورق‌ها با وجود ساختار دوجداره خود، به آسانی خم می‌شوند.

وجود لایه ضد اشعه ماورا بنفش روی این ورق‌ها موجب شده تا مثل یک محافظ عمل کنند. در واقع از خود و هر چیزی که تحت پوشش آن‌ها باشد، در برابر این اشعه مضر محافظت می‌کنند. وجود تنوع رنگی بالا در پلی کربنات دوجداره، امکان تنظیم نور محیط را فراهم می‌کند. به این صورت که رنگ‌های روشن باعث روشن‌تر شدن محیط می‌شوند. رنگ‌های تیره نیز مقدار نور کمتری را از خود عبور می‌دهند و محیطی با نور کمتر یا به عبارتی تاری‌کتر، ایجاد می‌کنند.

پلی کربنات rfx

 • پلی کربنات RFX چیست

پلی کربنات RFX را می‌توان طلقی بهینه‌تر و کارآمدتر نسبت به پلی کربنات دوجداره دانست. این کارآمد بودن مربوط به بازتاب و گذر نور از سطح ورق به شکلی بهینه‌تر است. وجود شیارهای موازی در سطح پلی کربنات RFX باعث می‌شود نور به جای عبور از ورق، بازتاب پیدا کند.

این بازتاب، پلی کربنات RFX را برای پوشش دهی سقف و جداره‌های گلخانه ایده آل ساخته است.. این نوع پلی کربنات از تنوع رنگی بالایی برخوردار نیست و فقط در رنگ شفاف تولید می‌شود. پلی کربنات آر اف ایکس در زمستان درصد بالایی از نور را از خود عبور می‌دهد. در تابستان نیز کمترین میزان نور را عبور می‌دهد تا از گرم شدن محیط زیرین جلوگیری شود.

خرید پلی کربنات تخت به منظور تنظیم دما در تمام فصل‌های سال، یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود. سایر خصوصیات مربوط به طلق پلی کربنات، در این نوع ورق نیز دیده می‌شود. در ضخامت 6 و 8 میلیمتر و ابعاد 210 در 600 سانتی متر نیز موجود است.

طلق پلی کربنات لانه زنبوری

 • پلی کربنات لانه زنبوری چیست

ورق پلی کربنات لانه زنبوری یا سه لایه، عایق بهتری نسبت به پلی کربنات دو لایه است. با افزایش تعداد لایه‌های این طلق، ضخامت و استحکام آن نیز افزایش یافته است. از جمله مشخصات این ورق‌های منحصر به فرد می‌توان به استحکام آن در برابر انواع آب و هوا، لایه ضد یو وی، عدم تغییر رنگ، مقاومت در برابر نفوذ آب و… اشاره کرد.

میزان عبور نور توسط این طلق‌ها نسبت به پلی کربنات تخت و دو لایه، کمتر است. علت آن نیز به تعداد جداره‌های بیشتر این ورق‌ها برمی‌گردد. قیمت پلی کربنات لانه زنبوری از ورق‌های دو لایه بیشتر است. تعداد لایه‌های بیشتر در این ورق‌ها باعث می‌شود اجسام از پشت آن دیده نشود. در ضخامت‌های 6، 8 و 10 میلیمتر نیز در بازار موجود هستند.

پلی کربنات لانه زنبوری فقط در ابعاد 210 در 600 سانتی متر به تولید می‌رسد اما به آسانی به ابعاد دلخواه برش زده میشود. پلی کربنات سه لایه در ساخت پارکینگ، سوله، سقف ورزشگاه، نورگیر، انبار، پارتیشن، سایبان، آلاچیق، گلخانه، دیوارهای صوتی و… دارای کاربردهای گسترده‌ای است.

پلی کربنات موجدار

 • پلی کربنات موجدار چیست

پلی کربنات موجدار در دو نوع پلی ویو و پلی سان ساخته می‌شود. این نوع ورق به خاطر ساختار موجی خود ، امکان عبور و رد و بدل شدن هوا را فراهم می‌کند. بیشترین کاربرد آن مربوط به ساخت سوله، سقف، استخر و مواردی از این دست است.

این طلق‌ها فشار و وزن زیادی بر سازه و ساختمان وارد نمی‌کنند. دارای ضخامت‌هایی در ابعاد 5 و 6 میلی متر هستند. در ابعاد استاندارد 6*12.5 و 6*12.1 به تولید میرسند اما به ابعاد دلخواه نیز برش زده می‌شوند.

پلی کربنات چندجداره چیست

 • پلی کربنات چند جداره چیست

این ورق‌ها نسبت به سایر انواع پلی کربنات، عایق صوتی و حرارتی بهتری هستند. ساختار چند لایه پلی کربنات چند جداره موجب شده تا به یک عایق فوق العاده تبدیل شود. در ساخت گلخانه، انبار، تراس و … استفاده می‌شود. با وجود ساختار چند لایه، همچنان سبک است.

سایر مشخصات مشترک میان طلق‌های پلی کربنات، در پلی کربنات چند جداره نیز وجود دارد. این ورق‌ها در ابعاد 600*210 و ضخامت 12 الی 16 سانتی متر تولید و به فروش می‌رسند.

 

کاربرد پلی کربنات چیست؟

پلی کربنات کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف پیدا کرده است. شفافیت، محکم بودن، عایق صوتی و حرارتی، سبکی، امنیت، قیمت به صرفه و اقتصادی، عدم جذب رطوبت و مقاومت حرارتی بالا دلایلی هستند که باعث گسترش و رواج استفاده از پلی کربنات در صنایع مختلف شده‌اند. در ادامه به بررسی و معرفی همه کاربردهای پلی کربنات می‌پردازیم:

کاربرد پلی کربنات در صنعت ساخت و ساز

شاید بتوان بیشترین کاربرد پلی کربنات را در صنعت ساخت و ساز ساختمانی مشاهده کرد. کاربردهایی از جمله:

 • ساخت آلاچیق
 • ساخت سایبان
 • ساخت پارکینگ
 • ساخت پنجره و پنجره‌های ضد گلوله
 • ساخت پل عابر پیاده
 • ساخت انواع عایق صوتی و حرارتی داخل و خارج از ساختمان
 • ساخت دیواره صوتی اتوبان‌ها
 • ساخت نورگیر
 • ساخت سقف ورزشگاه، استادیوم و استخر
 • ساخت سقف کاذب
 • ساخت انبار
 • ساخت ایستگاه اتوبوس و ورودی مترو
 • ساخت و پوشش دهی گلخانه
 • ساخت کیوسک تلفن
 • پارتیشن بندی و اتاقک سازی
 • گنبد سازی

 

کاربرد پلی کربنات در حوزه‌های امنیتی

در مواردی که به یک متریال محکم نیاز داریم تا امنیت فوق العاده بالایی برای‌مان به ارمغان بیاورد می‌توان از پلی کربنات استفاده کرد. مواردی از جمله:

 • شیشه ضد گلوله در ساخت ماشین‎های نظامی، ماشین پلیس و خودروهای سنگین
 • سپر ضد شورش
 • شیشه هواپیما
 • استفاده در طلافروشی‌ها و بانک‌ها به جای شیشه
 • استفاده در زندان و بازداشتگاه به جای شیشه‌های معمولی
 • کلاه ایمنی
 • عینک ایمنی
 • ماسک گاز
 • در ارتفاعات و مکان‌هایی که شرایط جوی نامساعد برقرار است

 

کاربرد پلی کربنات در ساخت لوازم خانگی

برای ساخت بدنه و قطعات مختلف لوازم خانگی از پلاستیک و ترکیب پلاستیک با سایر مواد استفاده می‌شود. به دلیل اینکه پلی کربنات یک طلق نشکن و محکم است، در ساخت لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوازمی مثل مخلوط کن، یخچال، لباسشویی و … از جمله محصولات خانگی هستند که پلی کربنات در ساختار آن‌ها مشاهده می‌شود.

 

سایر کاربردهای متنوع پلی کربنات

کاربرد پلی کربنات فقط به موارد بالا ذکر نمی‌شود. در صنعت حمل و نقل و خودرو، صنایع نظامی، صنعت الکترونیک، صنعت دارو و بهداشت و همچنین صنعت مواد غذایی از پلی کربنات استفاده می‌شود. این طلق دارای کاربردهای زیر است:

+ پزشکی

 • وسایل جراحی
 • مخزن خون
 • فیلتر خون
 • محفظه دیالیز
 • سرنگ
 • لنز چشمی و عینک

+ بسته بندی

 • ظروف بسته بندی مواد غذایی مثل بطری آب
 • بسته بندی دارو

+ الکترونیک

 • دیفیوزر و پخش کننده نور
 • پریز
 • نمایشگر
 • دی وی دی
 • سی دی
 • جعبه فیوز

+ صنعت خودرو

 • چراغ جلو
 • دستگیره
 • رادیاتور
 • داشبورد
 • سپر
 • شیشه

 

قیمت پلی کربنات چقدر است؟

قیمت پلی کربنات با توجه به استحکام و دوام چندین ساله، کاملا به صرفه است.

هرچه تعداد لایه‌های این ورق‌ها بیشتر باشد، قیمت آن‌ها نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت. در کل قیمت پلی کربنات به نوع ورق ( تخت یا چند لایه)، ابعاد، ضخامت ورق و برند آن بستگی دارد.

این قیمت‌ها همراه با نوسانات ارزی، دچار تغییر می‌شوند. برای اطلاع از قیمت دقیق و به روز انواع طلق پلی کربنات می‌توانید با فروشگاه آقای پلکسی در هر زمان در ارتباط باشید.

 

خرید پلی کربنات با قیمت مناسب و مشاوره رایگان

برای یک خرید مطمئن و به صرفه، فروشگاه آقای پلکسی در خدمت شما است. در این فروشگاه قادر هستید انواع ورق پلی کربنات در رنگبندی متنوع را خریداری کنید. تنوع در ابعاد، ضخامت و برند پلی کربنات از دیگر مزایایی است که آقای پلکسی در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. با وجود مشاوران با تجربه این فروشگاه می‌توانید مناسب‌ترین طلق را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. از طریق راه‌های زیر می‌توانید با فروشگاه آقای پلکسی در ارتباط باشید:

 • واتس اپ
 • شماره تماس 02136612145
 • درخواست تماس

 

منابع:

https://books.google.com/books?id=bgdvYy80AHUC&pg=PA71

https://books.google.com/books?id=UYNBbCvK69UC&pg=PA200

پلی‌کربنات – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

 

 

0 0 امتیاز ها
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات