تفاوت پلکسی و پلی کربنات (مقایسه کامل)

مقایسه ورق پلکسی و ورق پلی کربنات به طور خلاصه:

شفافیت:

 • پلکسی 94 درصد عبور نور
 • پلی کربنات 88 درصد عبور نور

مقاومت:

 • پلی کربنات کاملاً نشکن
 • پلکسی مقاومت زیاد

رنگ‌بندی:

 • پلکسی بیش از 50 رنگ
 • پلی کربنات شفاف و دودی

بقیه موارد:

 • پلکسی قابلیت برش با لیزر و خم آسان دارد، پلی کربنات خیر.
 • نوع فروش پلکسی به‌صورت تیکه یا ورق کامل و پلی کربنات فقط به‌صورت ورق کامل
تفاوت پلی کربنات و پلکسی گلاس

مقایسه پلی کربنات و پلکسی گلاس

آیا می‌دانید تفاوت پلکسی و پلی کربنات چیست؟ این دو ماده پلاستیکی با وجود شباهت‌های بسیاری که به هم دارند، دارای تفاوت‌هایی نیز هستند.

این تفاوت‌ها باعث شده تا پلکسی بیشتر در محیط‌های داخلی و پلی کربنات اغلب در محیط‌های خارجی مورداستفاده قرار بگیرد. البته دارای کاربردهای مشترکی نیز هستند.

تفاوت طلق های پلکسی و پلی کربنات

معمولاً پلکسی شفاف را با پلی کربنات شفاف به دلیل ظاهر یکسان مورد مقایسه قرار می‌دهند.

آگاهی در مورد تفاوت پلکسی و پلی کربنات باعث می‌شود شناخت بهتری از این دو طلق داشته باشید. این شناخت به شما در انتخاب مناسب‌ترین طلق برای پیشبرد پروژه‌های شخصی و کاری کمک خواهد کرد؛ بنابراین تصمیم داریم در این مقاله پلی کربنات و پلکسی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت‌های آن‌ها را به زبانی ساده بیان کنیم.

تفاوت شفافیت پلکسی و پلی کربنات

تفاوت در میزان شفافیت پلی کربنات و پلکسی

تفاوت در ساختار پلکسی و پلی کربنات و نحوه ساخت آن‌ها، در میزان شفافیت این دو طلق تأثیرگذار بوده است. وقتی از افراد در مورد تفاوت پلکسی و پلی کربنات پرسیده می‌شود اغلب اولین پاسخشان این است که پلکسی شفاف‌تر و براق‌تر از پلی کربنات است.

پلکسی با نام طلق شیشه‌ای نیز در بین مردم شناخته می‌شود؛ زیرا طلقی پلاستیکی با سطحی شیشه‌مانند و بسیار درخشان است. پلی کربنات تخت نیز یک نوع طلق شیشه‌ای محسوب می‌شود. اما با مقایسه بین پلکسی و این نوع پلی کربنات می‌توان متوجه شد که از لحاظ شفافیت، پلکسی در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.

آزمایش و تست شفافیت پلکسی در برابر پلی کربنات

پلکسی شفاف بیشتر از 90 درصد نور را از خود عبور می‌دهد و تقریبا با شیشه برابری می‌کند. این مقدار برای پلی کربنات تخت حدود 88 درصد است. با افزایش ضخامت ورق این مقدار کاهش می‌یابد.

باتوجه‌به این تفاوت مهم بهتر است برای پروژه‌هایی که شفافیت بالا مدنظر است از پلکسی گلاس استفاده کنید. پلکسی به دلیل سطح صاف و شیشه‌ای خود، کاربردهای زیادی در ساخت لوازم تزیینی و دکور محیط‌های اداری و خانگی دارد.

برنده: پلکسی گلاس

تفاوت مقاومت و استحکام پلکسی و پلی کربنات

تفاوت در میزان استحکام پلکسی و پلی کربنات

میزان استحکام بین این دو طلق پلاستیکی در ضخامت‌های ثابت، متفاوت بوده و پلی کربنات از استحکام بیشتری برخوردار است.

همان‌طور که پلکسی را به سطح فوق‌العاده شفاف می‌شناسیم، پلی کربنات نیز به مقاومت فوق‌العاده بالا شناخته می‎شود.

تفاوت پلکسی و پلی کربنات در میزان استحکام میان آن‎ها باعث شده تا اغلب کاربردهای متفاوتی داشته باشند. البته باید اشاره کرد که این مقایسه در مورد ورق‎هایی از پلکسی و پلی کربنات در ضخامت یکسان صحیح است.

 در کل پلکسی گلاس نیز از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است و با افزایش ضخامت، استحکام آن نیز افزایش می‌یابد. یکی از کاربردهای پلکسی در ضخامت‌های بالاتر ساخت پله شیشه‌ای است.

برنده: پلی کربنات

تفاوت در میزان خمش پلی کربنات و پلکسی گلاس

تفاوت پلکسی و پلی کربنات در میزان خمش، از دیگر تفاوت‌های مهمی است که بین این دو وجود دارد. اگر یک ورق پلکسی گلاس با ضخامت پایین را در دست بگیرید و سعی کنید آن را خم کنید، ترک برداشته و خواهد شکست. البته پلکسی در ضخامت‌های بالا به‌آسانی نمی‌شکند و بسیار مقاوم می‌شود.

اما در مورد پلی کربنات چطور؟ ورق پلی کربنات را در ضخامت‌های کم می‌توان مثل فرش لوله کرد. این نوع طلق پلاستیکی از انعطاف‌پذیری بالایی در برابر خمش برخوردار است و برای خم‌شدن به حرارت نیاز ندارد. پلکسی در برابر خمش یک نوع طلق خشک با انعطاف پایین محسوب می‌شود که طی حرارت دیدن به‌اندازه موردنیاز خم خواهد شد.

اگر طلق ایستا و خشک می‌خواهید: پلکسی

اگر طلق انعطاف‌پذیر می‌خواهید: پلی کربنات

عایق صوتی و حرارتی

تفاوت مهم دیگر بین پلکسی و پلی کربنات که کمتر به آن پرداخته می‌شود، ویژگی عایق صوتی و حرارتی آن‌ها است. پلی کربنات عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی است درحالی‌که پلکسی گلاس از این ویژگی برخوردار نیست.

پلی کربنات به‌صورت تک‌جداره و چند جداره به تولید می‌رسد. در این میان پلی کربنات دوجداره، سه جداره و… عایق بهتری نسبت پلی کربنات تک‌جداره (پلی کربنات تخت یا شفاف) است. ساختار چند جداره این طلق‌ها باعث محبوس شدن انرژی و کاهش اتلاف و هدررفت آن خواهد شد.

 تفاوت پلکسی و پلی کربنات از لحاظ عایق انرژی بودن، شناخت ما را از این دو ماده پلیمری بیشتر خواهد کرد. در دیواره اتوبان‌ها، پارتیشن‌بندی ساختمان، ساخت گلخانه، پوشش استخر و… پلی کربنات به‌وفور استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در این مثال‌هایی که زده شد به یک ماده عایق نیاز است به همین جهت پلی کربنات مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برنده: پلی کربنات

مقایسه تنوع پلی کربنات و پلکسی

تنوع رنگی

پلکسی گلاس متریالی لوکس، شفاف و بسیار پرکاربرد در حوزه دیزاین و زیبایی است. به همین دلیل تنوع رنگی بالاتری نیز دارد. این تنوع رنگ کاربرد پلکس را به‌شدت افزایش داده است و دست طراحان را برای ساخت محصولات متنوع و دکورهای خاص‌تر، باز می‌گذارد.

به‌مراتب تنوع رنگی کمتری را در میان انواع پلی کربنات مشاهده می‌کنیم. دلیل آن نیز کاربرد عمده پلی کربنات در محیط‎‌های خارجی و پروژه‌هایی است که استحکام موردتوجه است تا زیبایی.

پلی کربنات چند جداره نسبت به پلی کربنات تخت تنوع رنگی بیشتری دارد. پلکسی را می‌توان در رنگ‌های شفاف، دوغی، استخوانی، قرمز، آبی و… از طریق فروشگاه‌های توزیع‌کننده طلق، خرید.

برنده: پلکسی

ضخامت متفاوت طلق پلکسی و طلق پلی کربنات

مقاومت در برابر اشعه فرابنفش

اشعه ماورا بنفش به‌مرورزمان تأثیر خود را روی این دو طلق پلاستیکی نمی‌گذارد. این اشعه باعث تغییر رنگ ورق‌ها یا زردشدن آن‌ها نخواهد شد. درصورتی‌که این ورق‌ها به لایه ضد UV (اشعه فرابنفش) مجهز هستند و مقاومت خوبی در برابر این اشعه به دست می‌آورند.

هر دو مقاوم در برابر نور خورشید

مقاومت حرارتی

یک مورد مهم دیگر از تفاوت پلکسی و پلی کربنات مربوط به مقاومت حرارتی این دو طلق است. پلی کربنات همان‌طور که از استحکام ضربه‌ای بالاتری برخوردار است، مقاومت حرارتی بیشتری نیز دارد؛ بنابراین اگر به دنبال ماده‌ای هستید که توانایی تحمل دما تا 275 درجه فارنهایت (140 درجه سانتی‌گراد) را داشته باشد، پلی کربنات گزینه مناسب و مقاومی است.

مقاومت پلکسی گلاس تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد است.

پلکسی و پلی کربنات هر دو جزو پلیمرهای ترموپلاستیک هستند. این نوع پلیمر در حرارت‌های بالا تغییر شکل می‌دهند و اشتعال‌پذیری پایینی دارند. در نهایت نیز خودبه‌خود خاموش خواهند شد.

برنده: پلی کربنات

تفاوت خش پذیری پلکسی و پلی کربنات

خش‌پذیری

در ادامه بررسی تفاوت پلکسی و پلی کربنات به مقایسه میزان خش‌پذیری این دو طلق می‌پردازیم.  به‌طورکلی طلق‌ها مقاومت چندانی در برابر خط‌وخش ندارند. مثلاً در مقایسه با شیشه ضعیف‌تر عمل می‌کنند. این یک نقطه‌ضعف برای پلکسی و پلی کربنات در کنار همه مشخصات خوبی است که دارند. اما در مقایسه بین این دو طلق چطور؟ پلکسی نسبت به پلی کربنات دارای مقاومت بیشتری در برابر خراشیدگی است.

برنده: پلکسی

پلکسی در برابر پلی کربنات

تفاوت در کاربردهای پلکسی و پلی کربنات

پلکسی و پلی کربنات به‌عنوان دو نوع طلق پلاستیکی در مواردی نیز شبیه به هم هستند. اما تفاوت‌های میان این دو طلق باعث شده است تا کاربردهای متفاوتی داشته باشند. به چند نمونه از کاربردهای این دو طلق در ادامه توجه کنید.

یکی از موارد مهم در متفاوت بودن کاربرد این طلق های پلاستیکی نحوه برش خوردن آن ها است.

برش متفاوت ورق پلکسی و پلی کربنات

چند نمونه کاربرد پلی کربنات:

 • عایق صوتی و حرارتی
 • پنجره قطار، هواپیما، زیردریایی و…
 • دیفیوزر و پخش‌کننده نور
 • محافظ گوشی و صفحه‌نمایش
 • پنجره، سایبان، سوله، پل هوایی، نورگیر و…
 • پوشش استخر

چند نمونه کاربرد پلکسی گلاس:

 • ساخت باکس گل، هدیه و…
 • تابلو تبلیغات
 • انواع استند
 • آکواریوم
 • شیشه پنجره، نورگیر و…

حال که این مقاله را مطالعه کردید به‌راحتی قادر به تشخیص تفاوت پلکسی و پلی کربنات هستید؛ بنابراین می‌‌دانید باتوجه‌به نیاز خود کدام یک از این دو طلق برای شما مناسب‌تر است.

البته:

اگر هنوز به راهنمایی بیشتر در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران آقای پلکسی تماس بگیرید تا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار بدهند.

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات