تفاوت پلکسی و طلق (مقایسه کامل)

مقایسه طلق و پلکسی گلاس در یک نگاه:

 • شفافیت پلکسی بسیار بیشتر از طلق (طلق کریستال) است.
 • مقاومت ضربه ای پلکسی گلاس بیشتر از طلق است.
 • برش لیزر روی هر دو متریال قابل‌انجام است؛ ولی برش پلکسی باکیفیت‌تر می‌شود.
 • خم‌کاری هر دو متریال قابل‌انجام است؛ ولی خم طلق کیفیت کمتری دارد. (در لبه خم حباب می‌افتد.)
 • ابعاد پلکسی 183*122 و ابعاد طلق 180*120 سانتیمتر است.

تنوع رنگ در کالیته پلکسی بیشتر از طلق است.

تفاوت طلق و پلکسی

مقایسه پلکسی و طلق پلاستیکی

شناخت تفاوت طلق و پلکسی به این دلیل که هر دو به‌عنوان جایگزین شیشه شناخته می‌شوند، مهم و البته ضروری است. پلکسی و طلق پلاستیکی دارای سطحی بسیار زیبا و شفاف هستند. کاربردهای مشترکی نیز دارند؛ اما بااین‌وجود تفاوت‌های بسیار مهمی میان این دو وجود دارد.

طلق در اصلاح به طلق کریستال ایرانی گفته می‌شود.

اغلب اوقات خریداران در انتخاب طلق مناسب از میان طلق و پلکسی دچار سردرگمی و تردید می‌شوند. برای جلوگیری از خرید ورق‌هایی که برای پروژه‌های شما مناسب نیستند، این مطلب را بخوانید تا هزینه بالایی برای خرید ورق غیرکاربردی، پرداخت نکنید.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

تفاوت طلق و پلکسی چیست؟

تفاوت طلق و پلکسی را از جنبه‌های مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد. با اینکه موارد مشترک زیادی در میان این دو ورق وجود دارد؛ اما تفاوت‌های آن‌ها بیشتر و مهم‌تر است.

می‌توان با وجود این تفاوت‌ها در بعضی مواقع از ورق کریستال به‌جای پلکسی استفاده کرد و هزینه‌های نهایی را کاهش داد.

اما بیاید به مقایسه بین این دو ماده پلیمری بسیار پرکاربرد بپردازیم.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

1. سطح زیباتر و براق‌تر پلکسی نسبت به کریستال

پلکسی سطح فوق‌العاده زیبا، شفاف و براقی دارد. میزان عبور نور از شیشه و پلکسی تقریباً با هم برابر است در نتیجه سطح شفاف‌تری نیز دارند. میزان گذر نور از طلق کریستال کمتر است؛ اما بااین‌وجود کریستال نیز جزو طلق‌های شفاف دسته‌بندی می‌شود.

پلکسی به دلیل سطح خیره‌کننده و جذاب خود، ورقی پرکاربرد و مهم در صنعت دکوراسیون و دیزاین محیط‌های داخلی به شمار می‌رود.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

2. مقاومت پایین طلق کریستال در برابر نور خورشید

تفاوت طلق کریستال و پلکسی فقط مربوط به مشخصات ظاهری این دو ورق نیست. میزان مقاومت این دو طلق در برابر نور خورشید نیز در یک سطح قرار نمی‌گیرد. طلق کریستال را نمی‌توان در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار داد. تغییر رنگ و زردشدن ورق از اثرات نامطلوبی است که تابش نور خورشید روی این ورق‌ها بر جای می‌گذارد.

اما پلکسی گلاس ازاین‌جهت طلقی مقاوم و بادوام است. اثرات تغییر رنگ و زردشدن خورشید روی پلکسی، کمتر است و در درازمدت ایجاد می‌شود. مثلاً می‌توان به‌راحتی از پلکسی به‌عنوان نورگیر یا پوشش پارکینگ، استخر و… استفاده کرد.

یکی از دلایلی که استفاده از کریستال را به محیط‌های داخلی محدوده کرده، ضعف و مقاومت پایین آن در برابر خورشید است. باتوجه‌به این موارد کاملاً طبیعی است که قیمت پلکسی نسبت به کریستال بیشتر باشد.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

3. آب‌بندی بهتر پلکسی نسبت به طلق کریستال

طلق به‌خوبی آب‌بندی نمی‌شود. با اینکه در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد؛ اما عدم آب‌بندی کامل، باعث شده کاربردهای آن نیز محدود شود.

پلکسی گلاس ازاین‌جهت دارای برتری است. این طلق پلاستیکی با استفاده از چسب پلکسی یا همان کلروفرم به‌راحتی آب‌بندی می‌شود. می‌توان داخل باکس گل پلکسی آب بریزیم تا گل‌ها دیرتر پژمرده شوند یا آنکه برای ساخت آکواریوم از ورق‌های پلکسی گلاس استفاده کرد.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

4. استحکام و ضربه‌پذیری بهتر پلکسی

تفاوت طلق پلاستیکی و پلکسی را در میزان استحکام این دو ورق به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد. پلکسی و کریستال هر دو از شیشه محکم‌تر و مقاوم‌تر هستند. از این مقاومت بالا می‌توان در محیط‌های پر خطر بهره برد و محیطی ایمن‌تر ایجاد کرد.

اما مقایسه بین پلکسی و طلق کریستال از لحاظ استحکام به چه صورتی است؟ پلکسی گلاس نسبت به طلق دارای خواص ضربه‌پذیری بهتری است. البته کریستال نیز طلقی بادوام و مقاوم در برابر ضربه محسوب می‌شود.

اگر پروژه شما ورق‌هایی بسیار محکم و شفاف می‌طلبد بهتر است از پلکسی استفاده کنید. اگر استحکام بالا، برای پروژه شما اولویت محسوب نمی‌شود می‌توانید از طلق استفاده کنید. البته باید سایر خصوصیات این ورق‌ها را نیز در نظر بگیرید.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

5. امکان حک و برش لیزری روی ورق پلکسی

تفاوت طلق و پلکسی را با امکان حک متن و تصویر روی این ورق‌ها، ادامه می‌دهیم. طلق کریستال قابل حک شدن نیست؛ چون حرارت لیزر باعث آب‌شدن ورق و ایجاد حالت خمیری می‌شود. در هنگام برش لیزری نیز لبه‌های کریستال حالت‌های نامناسب به خود می‌گیرد.

می‌توان روی انواع ورق پلکسی گلاس، تصاویر و متن‌های دلخواه را حک کرد. از دستگاه‌های Co2 و trotec برای حک‌کردن اعداد، حروف، جملات، آرم و تصاویر متنوع روی ورق‌های پلکسی گلاس استفاده خواهد شد. این ورق‌های زیبا در برابر انواع عملیات برش و حک انعطاف بالایی دارند. لبه‌های پلکسی بعد از برش خوردن، یکدست، صاف و بدون زدگی است.

یکی از مزیت‌های مهم برش و حکاکی لیزری روی ورق‌های پلاستیکی این است که سرعت و کیفیت فوق‌العاده بالایی به کار می‌بخشند. معمولاً پلکسی گلاس فروش و خواهان بیشتری برای پروژه‌های تبلیغاتی یا دیزاین دارد؛ زیرا قابل حک شدن است و به‌راحتی با لیزر برش زده می‌شود.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

6. قیمت مناسب‌تر طلق ایرانی نسبت به پلکسی

تفاوت طلق کریستال و پلکسی در قیمت، یکی از موضوعاتی است که اکثر خریداران از آن آگاه هستند. این تفاوت قیمت باعث می‌شود مشتریان در مرحله اول به خرید کریستال تمایل داشته باشد؛ اما این سؤال را نیز به‌وفور مطرح می‌کنند که چرا کریستال ارزان‌تر است؟

دلیل این تفاوت قیمت مربوط به مشخصات این دو ورق است. تفاوت‌های بررسی شده در بالا نشان می‌دهد که در کل پلکسی طلقی محکم‌تر و شفاف‌تر است. کاربردهای گسترده‌تری دارد و در مقابل نور خورشید و آب‌وهوای نامساعد، مقاوم است. باتوجه‌به این موارد، اختلاف قیمت بین پلکسی و کریستال کاملاً طبیعی و معقول است.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

7. تفاوت طلق و پلکسی در کاربرد

طلق کریستال و پلکسی به دلیل سطح شیشه‌ای و شفاف، تعدادی کاربرد مشترک دارند. به‌عنوان‌مثال در تهیه لوازم دکوراتیو و وسایل شیشه‌ای منزل می‌توان از این ورق‌ها استفاده کرد. در ساخت استند محصول، کارت ویزیت یا انواع استندهای تبلیغاتی می‌توان این دو ورق را مورداستفاده قرار داد.

اما اگر تفاوت طلق کریستال و پلکسی را از نظر کاربردهایشان بررسی کنیم، باید گفت که کریستال بیشتر در محیط‌های داخلی و فضاهای بسته کاربرد دارد. کریستال از قابلیت‌های لازم برای استفاده در محیط‌های خارجی بهره‌مند نیست.

امکان استفاده از پلکسی در هر دو محیط وجود دارد. چرا که در برابر ضربه، شرایط آب‌وهوایی مختلف، و تابش نور خورشید مقاوم است. باتوجه‌به این موارد، طبیعی است که پلکسی در مجموع کاربردهای بیشتری نسبت به طلق کریستال داشته باشد.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

کاربرد پلکسی:

 • پوشش سقف و جداره پارکینگ، استخر و گلخانه
 • نورگیر و پنجره
 • آینه، باکس، استند
 • محصولات دکوری و لوازم منزل
 • میز تریبون، میز و صندلی، محافظ میز
 • دیوار صوتی، پارتیشن
 • گنبد
 • پخش‌کننده نوری، عدسی
 • تابلو تبلیغاتی، تابلو اداری

 

کاربرد ورق طلق:

 • آسمان مجازی
 • سقف مجازی
 • نورگیر
 • اسباب‌بازی
 • بسته‌بندی
 • تابلو و بیلبورد تبلیغاتی

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

خرید پلکسی و طلق

پلکسی گلاس و طلق کریستال از متریال‌های جدید و به روزی هستند که به‌سرعت کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف، پیدا کرده‌اند. اگر قصد دارید برای پروژه‌های بزرگ و کوچک خود بهترین انتخاب را از بین پلکسی و طلق داشته باشید می‌توانید با فروشگاه آقای پلکسی تماس بگیرید.

در این فروشگاه بزرگ طلق و ورق پلاستیکی، انواع ورق پلکسی گلاس و طلق کریستال به فروش می‌رسد. تنوع در رنگ و ابعاد این ورق‌ها به‌گونه‌ای است که پاسخگوی هر نوع نیاز و پروژه‌ای خواهد بود.

قیمت مناسب، ارسال به سراسر کشور و مشاوره رایگان از جمله خدمات آقای پلکسی به مشتریان محترم این فروشگاه است.

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات