تفاوت پلکسی و مولتی استایل (10 تفاوت مهم!)

فرق مولتی استایل و پلکسی هم در ظاهر این دو ورق است هم در کاربردها.

اولین تفاوت در قیمت این دو ورق است که پلکسی بسیار گران‌تر از مولتی استایل است.

10 تفاوت دیگر پلکسی و مولتی استایل در ادامه مطلب:

تفاوت مولتی استایل و پلکسی

فرق پلکسی و مولتی استایل

فرق پلکسی و مولتی استایل را نه فقط در ظاهر این دو طلق بلکه در خواص حرارتی، مکانیکی و رطوبتی این دو متریال می‌توان مشاهده کرد.

با اینکه از پلکسی و مولتی استایل به‌صورت ترکیبی و در کنار هم بسیار استفاده می‌شود؛ اما تفاوت‌های مهمی در میان این دو وجود دارد.

تفاوت پلکسی و مولتی استایل

شاید بتوان گفت مهم‌ترین و واضح‌ترین تفاوت این دو طلق در جلوه و ظاهر این دو است به‌طوری‌که پلکسی به شیشه و مولتی استایل به فلز شباهت دارد.

اما بیایید این دو طلق پرکاربرد را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا شناخت بیشتری از هر کدام به دست آوریم.

در ادامه این مقاله به بررسی فرق پلکسی و مولتی استایل خواهیم پرداخت تا شناخت خود را از این دو طلق پلاستیکی مهم افزایش دهید.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در ظاهر

1. سطح زیبا اما خاص هر ورق فرق اصلی ظاهری مولتی استایل و پلکسی است.

پلکسی گلاس و مولتی استایل از مواد پلیمری و روش‌های ساخت متفاوتی، بهره برده‌اند. در نتیجه پلکسی، سطحی شیشه‌ای و مولتی استایل سطحی فلز مانند دارد.

تقریباً در هر زمینه‌ای می‌توان پلکسی را با شیشه جایگزین کرد. پلکسی تقریباً تمام مزایای شیشه را دارد و درعین‌حال هیچ‌کدام از معایب آن را ندارد. شکنندگی، عدم شکل‌پذیری آسان و حمل و نصب زمانگیر از جمله معایب شیشه است که در پلکسی دیده نمی‌شود.

فرق مولتی استایل و پلکسی

علاوه بر این موارد، مهم‌ترین دلیل این جایگزینی مربوط به سطح فوق‌العاده شفاف و زیبای پلکسی گلاس است. خرید پلکسی گلاس بیشتر به‌منظور جایگزین‌کردن آن با شیشه صورت می‌گیرد.

اما در مولتی استایل خبری از سطح شیشه‌ای و شفاف نیست. این طلق پلاستیکی جذاب به علت ساختار دو لایه‎ای که دارد نور را از خود عبور نمی‌دهد. سطح مولتی استایل بیشتر شبیه به فلز است.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در ساختار

2. ساختار تک‌لایه پلکسی و دولایه مولتی استایل

تفاوت پلکسی و مولتی استایل را می‎توان در ساختار تک‌لایه و دولایه این دو ورق به‌وضوح مشاهده کرد. ورق‌های مولتی استایل در تمام‌رنگ‌ها و طرح‌ها از دولایه تشکیل شده‌اند. لایه اول از جنس پلاستیک فشرده به رنگ سیاه است.

لایه پلاستیکی دیگری به رنگ نقره‎‌ای، طلایی، رز گلد یا… بر روی لایه اول قرار می‌گیرد و به این شکل ورقی دولایه با استحکام عالی ساخته می‌شود. دولایه بودن مولتی استایل به‌ویژه که لایه زیرین سیاه‌رنگ است، موجب شده تا این طلق هیچ نوری را از خود عبور ندهد.

میزان خرید مولتی استایل به‌منظور حکاکی متن، عدد و تصویر نسبت به طلق‌های دیگر بیشتر است.

اما در مورد پلکسی به چه صورتی است؟ طلق پلکسی گلاس فقط از یک‌لایه ساخته شده است. تک‌لایه بودن پلکسی باعث شده نور بیشتری از آن عبور کند و سطح براق‌تر و شفاف‌تری داشته باشد.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در برابر رطوبت

3. خواص رطوبتی پلکسی و مولتی استایل

تفاوت پلکسی و مولتی استایل فقط به مشخصات ظاهری آن‌ها ختم نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان این دو رفتار هر کدام در برابر رطوبت و نفوذ آب است.

پلکسی گلاس در ساخت آکواریوم بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. همین مثال برای توضیح رفتار پلکسی در برابر رطوبت کافی است.

پلکسی را می‌توان در محیط بیرون و به‌عنوان پوشش سازه‌های مختلف، نورگیر، پلاک و… مورداستفاده قرارداد. این ورق پلاستیکی خواص رطوبتی خوبی دارد. زمانی که در معرض رطوبت قرار بگیرد بافت و رنگ آن تغییر نمی‌کند.

اما مولتی استایل نباید مدت‌زمان زیادی در معرض رطوبت و در تماس با آب قرار بگیرد  چرا که باعث تخریب بافت آن خواهد شد. قطعاً یکی از دلایل بالاتر بودن قیمت پلکسی نسبت به مولتی استایل، عدم جذب آب توسط  پلکسی است که مشخصه بسیار مهمی محسوب می‌شود.

شباهت پلکسی و مولتی استایل

4. مقاومت حرارتی پلکسی و مولتی استایل

در ادامه تفاوت پلکسی و مولتی استایل به بررسی مقاومت حرارتی این دو طلق می‌پردازیم. ورق مولتی استایل و هر محصول ساخته شده از آن نباید طولانی‌مدت در زیر تابش نور خورشید قرار بگیرد.

دمای بالای 60 درجه سانتی گراد و تابش مستقیم نور خورشید به این ورق آسیب وارد می‌کند. تغییر رنگ ورق یکی از آسیب‌هایی است که به مولتی استایل قرار گرفته در زیر نور خورشید، وارد می‌شود.

پلکسی گلاس خواص مکانیکی و شیمیایی خود را در محدوده دمایی بالا همچنان حفظ می‌کند. به‌این‌ترتیب محدودیتی در استفاده از پلکسی در زیر نور خورشید و محیط‌های خارجی وجود ندارد. از طرفی پلکسی دارای لایه ضد اشعه UV است که مانع از تغییر رنگ ورق می‌شود؛ بنابراین برای کاربردهای بیرونی بهتر است تاحدامکان از پلکسی استفاده شود.

برای راهنمایی بیشتر در این زمینه و خرید مناسب‌ترین طلق بهتر است مشاوره لازم را از افراد خبره در این زمینه دریافت کنید.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در ضربه پذیری

5. تفاوت پلکسی و مولتی استایل در برابر ضربه

مورد مهم دیگری از تفاوت پلکسی و مولتی استایل مربوط به میزان استحکام بین این دو ورق است. ورق پلکسی گلاس دارای استحکام و ضربه‌پذیری فوق‌العاده بالایی است. به‌آسانی نمی‌شکند و امکان استفاده از آن در محیط‌های پر خطر وجود دارد.

یکی از دلایلی که صنعت گران را به استفاده از پلکسی بسیار مشتاق نموده همین خاصیت ضربه‌پذیری بالای آن در مقایسه با شیشه است. مولتی استایل در برابر ضربه چندان مقاوم نیست. این ورق پلاستیکی نباید در محیط‌هایی که امکان ضربه و آسیب به آن وجود دارد، قرار بگیرد.

در مواردی که استحکام و امنیت بالا موردنیاز است، پلکسی فروش بالاتری نسبت مولتی استایل دارد.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در ضخامت

6. تفاوت پلکسی و مولتی استایل در ضخامت

در پاسخ به تفاوت پلکسی و مولتی استایل می‌توان به ضخامت‌های این دو ورق اشاره کرد. مولتی استایل توسط برندهای مختلف اغلب در ضخامت 1.2 میلیمتری به تولید می‌رسد. گاهی ضخامت این ورق‌ها مقداری متفاوت است اما عمدتا در همان ضخامت 1.2 میل یافت می‌شوند.

ورق پلکسی گلاس را می‌توان در ضخامت 1 میلیمتر تا 60 میلیمتر در بازار پیدا کرد. یکی از دلایلی که موجب شده تا پلکسی در ضخامت‌های متنوع‌تری به تولید برسد، کاربردهای بیشتری است که این طلق در حوزه‌های مختلف دارد.

البته هر نوع ورق پلکسی در ضخامت‌های خاصی باتوجه‌به کاربرد آن به تولید می‌رسد. مثلاً پلکسی رنگی در ضخامت 2 تا 10 میلیمتر تولید می‌شود. پلکسی ترنسپرنت (شفاف رنگی) فقط در ضخامت 2.8 میلیمتر موجود است. پلکسی شفاف نیز با توجه به کاربردهای گسترده‌ای که دارد در ضخامت 1 تا 60 میل به تولید می‌رسد. با افزایش ضخامت ورق، قیمت پلکسی نیز افزایش می‌یابد.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی گلاس

7. ابعاد تولیدی پلکسی و مولتی استایل

ورق‌های مولتی استایل به‌صورت استاندارد در ابعاد 60*120 سانتیمتر تولید می‌شوند. معمولا سایز دیگری غیر از این در بازار موجود نیست. ورق‌های پلکسی گلاس نیز اکثرا دارای ابعاد 183*122 سانتی متر هستند.

ورق پلکسی گلاس شفاف به دلیل کاربردهای بیشتری که نسبت به انواع پلکسی دارد، در ابعاد 205 در 305 نیز روانه بازار می‌شود. پلکسی در ابعاد متغیر دیگری نیز توسط بعضی از شرکت‌ها تولید می‌شود؛ اما در کل فروش و خواهان کمتری دارند.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در کاربرد

8. تفاوت پلکسی و مولتی استایل در کاربرد

وقتی دو ماده از لحاظ ظاهر، خواص ضربه‌ای، مشخصات حرارتی و… با هم تفاوت داشته باشند طبیعی است که کاربردهای متفاوت و خاص خود را نیز داشته باشند.

پلکسی گلاس ورقی است که قابلیت استفاده در محیط‌های خارجی را دارد. این ورق دوام بالایی در برابر  شرایط آب‌وهوایی مختلف و همچنین نور خورشید دارد. مولتی استایل به علت ضعف در برابر رطوبت، نور خورشید و ضربه، فقط کاربردهای داخلی دارد.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد مولتی استایل ساخت انواع تابلو، پلاک و تابلوهای تبلیغاتی یا صنعتی است. البته ساخت لوازم تزیینی، باکس، ساعت، اسباب‌بازی و ماکت نیز نمونه‌های دیگری از کاربرد مولتی استایل است. در واقع می‌توان گفت مولتی استایل به علت سطح فوق‌العاده زیبای خود بیشتر کاربردهای داخلی و تزیینی دارد.

پلکسی گلاس درعین‌حال که بسیاری از کاربردهای مولتی استایل را دارد، از کاربردهای منحصربه‌فرد و متنوع دیگری نیز برخوردار است. مثلاً در صنعت خودروسازی، حوزه ساخت‌وساز و حوزه الکترونیک از طلق‌های پرکاربرد و مهم محسوب می‌شود.

ساخت پوشش استخر، پوشش عابر پیاده، پوشش گلخانه، پنجره، آینه، پله، نورگیر، میز و صندلی و… نمونه‌هایی از کاربرد پلکسی است. به‌طورکلی می‌توان گفت ورق پلکسی گلاس کاربردهای گسترده‌تری نسبت به مولتی استایل دارد. دلیل آن نیز مشخصات ضربه‌ای، مقاومت گرمایی و بسیاری دیگر از خواص عالی پلکسی است.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در انعکاس تصویر

9. تفاوت پلکسی آینه‌ای با مولتی استایل آینه‌ای

مولتی استایل نقره‌ای و طلایی ساده را با نام ورق‌های آینه‌ای نیز می‌شناسند. این دو ورق جزو زیباترین ورق‌های مولتی استایل هستند که همواره تقاضای بالایی از سوی خریدار داشته‌اند. اغلب می‌توان بجای پلکسی از این ورق‌های زیبا استفاده کرد.

پلکسی آینه‌ای همان ورق‌های شفاف یا ترانس هستند که یک طرف آن‌ها جیوه‌اندود شده است. مولتی استایل آینه‌ای اغلب به‌جای پلکسی به کاربرد اما تفاوت پلکسی آینه‌ای با مولتی استایل آینه‌ای چیست؟

 • پلکسی آینه‌ای قیمت بالاتری نسبت به مولتی استایل آینه‌ای دارد.
 • پلکسی آینه‌ای در ضخامت 2 میلیمتر و مولتی استایل آینه‌ای در ضخامت 1.2 میلیمتر تولید می‌شود.
 • خواص مکانیکی، حرارتی، شیمیایی و رطوبتی پلکسی آینه‌ای بهتر از مولتی استایل آینه‌ای است.
 • پلکسی آینه‌ای طلقی بادوام‌تر و محکم‌تر از مولتی استایل نقره‌ای یا طلایی ساده است.
 • سطح پلکسی آینه‌ای، شفاف‌تر و براق‌تر است.
 • مولتی استایل برای ساخت تابلو و حک کاری، پرکاربردترین طلق به شمار می‌رود.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی در رنگ

10. تفاوت پلکسی رنگی با مولتی استایل رنگی

مواردی که از تفاوت پلکسی و مولتی استایل در بالا ذکر شد، به طور کامل در مورد پلکسی رنگی و مولتی استایل رنگی صدق می‌کند. این تفاوت‌ها را به‌صورت خلاصه در ادامه مشاهده می‌کنید.

 • پلکسی رنگی، طلقی تک‌لایه و مولتی استایل رنگی، طلقی دولایه است.
 • پلکسی رنگی طلقی مقاوم‎تر و بادوام‌تر است.
 • مولتی استایل رنگی قیمت پایین‌تر و به‌صرفه‌تری دارد.
 • پلکسی رنگی در برابر رطوبت، حرارت و اشعه ماورا بنفش مقاومت بالاتری دارد.
 • سطح پلکسی رنگی براق‌تر، شفاف‌تر و بیشتر شبیه به شیشه است.
 • مولتی استایل رنگی کاربردهای کمتری دارد و توسط تعداد محدودی از فروشگاه‌های طلق به فروش می‌رسد.

تفاوت مولتی استایل و پلکسی

پلکسی و مولتی استایل  را از کجا تهیه کنیم؟

فروشگاه آقای پلکسی توزیع‌کننده ورق پلکسی و مولتی استایل در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است. این فروشگاه بزرگ محصولات خود را علاوه بر تهران به سایر نقاط کشور نیز ارسال می‌کند.

آقای پلکسی دارای مشاورانی باتجربه است تا به سؤالات مشتریان و مراجعه‌کنندگان در زمینه طلق‌های پلیمری پاسخ دهند. اگر در مورد تفاوت پلکسی و مولتی استایل به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید به‌راحتی با مشاوران آقای پلکسی ارتباط برقرار کنید.

قیمت مولتی استایل و پلکسی در فروشگاه آقای پلکسی نسبت به بسیاری از فروشگاه‌های طلق، مناسب‌تر است. با یک‌بار خرید به‌راحتی این تفاوت را احساس خواهید کرد. می‌توانید مولتی استایل رنگی را حتی در تعداد کمتر از 100 عدد از فروشگاه آقای پلکسی خریداری کنید.

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات