پلی کربنات رنگی

پلی کربنات سفید

پلی کربنات سفید

پلی کربنات رنگی عموما به پلی کربنات دوجداره گفته می شود چون بیشترین تنوع رنگ را ورق های دوجداره دارند.

رنگ بندی ورق پلی کربنات در انواع موجدار و لانه زنبوری و چندجداره ، معمولا به رنگ های شفاف ، سفید ، دودی و آبی منتهی می شود.

طلق پلی کربنات رنگی

ورق پلی کربنات رنگی

پلی کربنات رنگی به عنوان یک متریال ایده آل برای ساخت و ساز، دارای تمام قابلیت‌های لازم از جمله انعطاف، استحکام و قابلیت خود خاموش شوندگی است. ورق پلی کربنات علاوه بر تنوع در مدل و ضخامت، از تنوع رنگی چشمگیری نیز بهره مند است.

در بعضی موارد وسواس در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین رنگ، مزایای بسیاری به دنبال دارد. به عنوان مثال در نمای ساختمان و زیبایی آن خیلی اثر دارد ؛ یا مثلا در گلخانه‌ها انتخاب پوشش رنگی مناسب، تاثیر فوق العاده‌ای در میزان سوددهی گلخانه خواهد داشت.

در ادامه متن به توضیح این مسئله و معرفی رنگ‌های ورق پلی کربنات می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

خصوصیات پلی کربنات رنگی

رنگ های ورق پلی کربنات

ورق پلی کربنات از تنوع رنگی بالایی برخوردار است. شناخت این رنگ‌ها و آگاهی از وجود آن‌ها می‌تواند به یک خرید پلی کربنات رنگی خوب و راضی کننده منجر شود.

در بعضی شرایط حتی انتخاب رنگ می‌تواند روی نتیجه پروژه و میزان موفقیت آن تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با رنگ‌های پلی کربنات آشنا می‌شوید. با توجه به اینکه پلی کربنات رنگی به دو صورت تک جداره و چند جداره تولید می‌شود، رنگ‌های موجود از هر کدام را به صورت جدا، معرفی می‌کنیم.

گالیته رنگ های ورق پلی کربنات

رنگ‌های ورق پلی کربنات تخت (تک جداره)

پلی کربنات تک جداره یکی از انواع ورق‌های پلی کربنات با خواص مکانیکی، گرمایی و شیمیایی عالی است. به این نوع ورق، پلی کربنات تخت نیز گفته می‌شود.

پلی کربنات تخت در دو نوع شیشه‌ای و رنگی تولید می‌شود. ورق شیشه‌ای همان ورق بی رنگ شفاف است که کاملا به شیشه شباهت دارد. طلق پلی کربنات شفاف یکی از بهترین جایگزین‌های شیشه در کاربردهای داخلی و خارجی است.

پلی کربنات تک جداره علاوه بر رنگ شفاف بی رنگ در رنگ‌های دودی و طوسی (خاکستری) نیز تولید می‌شود.

رنگ های پلی کربنات تخت:

 • شفاف
 • دودی
 • سفید شیری
 • طوسی (خاکستری)

البته بعضی از شرکت‌های تولید کننده طلق پلی کربنات، در صورت به حد نصاب رسیدن سفارش مشتری، رنگ‌های دیگری را نیز تولید می‌کنند.

پلی کربنات دوجداره رنگی

رنگ‌های ورق پلی کربنات دوجداره و چند جداره

در هنگام خرید پلی کربنات رنگی قطعا با ورق‌های پلی کربنات دوجداره، پلی کربنات لانه زنبوری و … برخورد می‌کنید. این ورق‌ها در رنگبندی متنوع‌تری عرضه می‌شوند و آزادی انتخاب بیشتری را در دسترس مشتری قرار می‌دهند.

پلی کربنات چند جداره در مدل‌های مختلفی مثل دوجداره، لانه زنبوری، موجدار یا 4 جداره عرضه می‌شود. در کل ورق‌های چند جداره برای مصارف بیرونی مثل پوشش دادن گلخانه، ورزشگاه، انبار یا ساخت سایبان و سقف استفاده می‌شوند.

ورق پلی کربنات دوجداره بیشترین تنوع رنگ را دارند.

این ورق‌های پلاستیکی دوجداره کاملا در برابر نور خورشید مقاوم‌اند. همچنین در صورت آتش گرفتن، خود به خود خاموش می‌شوند و مانع از گسترش آتش خواهند شد.

پلی کربنات دوجداره رنگی ، رنگ بندی ورق پلی کربنات

رنگ‌های ورق پلی کربنات دوجداره موارد زیر هستند:

 • شفاف
 • شفاف یخی
 • دودی
 • دودی یخی
 • قرمز
 • آبی
 • آبی یخی
 • نارنجی
 • سبز
 • زرد
 • فیروزه‌ای
 • سفید
 • برنز
 • آبی کاربنی
 • و…..

تغییر رنگ ورق طلق پلی کربنات رنگی

میزان نوردهی پلی کربنات رنگی

این سوال همیشه مطرح است که ورق‌های پلی کربنات رنگی چه درصدی از نور را از خود عبور می‌دهند. البته برای عده‌ای نیز هنوز سوال است که آیا این ورق‌ها قابلیت عبور نور را دارند؟ باید گفت که همه ورق‌های پلی کربنات رنگی، قابلیت عبور نور را دارند. مسئله‌ای که اینجا مطرح است، میزان و درصد عبور نور از این ورق‌ها است.

ورق‌های رنگی مختلف، درصد عبور نور متفاوتی دارند. مثلا مقدار نوری که می‌تواند از سطح ورق شفاف (بیرنگ) عبور کند با میزان نوری که از ورق سبز عبور می‌کند، یکسان نیستند. در کل این درصد بین 35 تا 82 درصد برای رنگ‌های مختلف در نوسان است. اما اطلاع از میزان عبور نور در هنگام خرید پلی کربنات چه اهمیتی دارد؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

اهمیت میزان عبور نور از پلی کربنات رنگی

کیفیت، جنس و قیمت پلی کربنات تنها مواردی نیستند که در هنگام خرید پلی کربنات به آن‌ها توجه می‌شود. رنگ و میزان نوردهی ورق‌ها یکی دیگر از مهمترین موارد در خرید ورق پلی کربنات است. اما چرا؟

تصور کنید که برای پوشش دادن بالکن یا تراس خود به یک متریال محکم مثل پلی کربنات رنگی نیاز دارید:

از طرفی قصد دارید برای ایجاد حریم شخصی یا تبدیل کردن بالکن به انباری، همه بالکن را پوشش دهید. در این حالت اگر از پلی کربنات شفاف استفاده کنید، نور بیشتری وارد بالکن خواهد شد. پس داخل بالکن روشن‌تر خواهد بود و نیاز به استفاده از نور مصنوعی کاهش می‌یابد. اما خب استفاده از پلی کربنات رنگی مثل آبی یا قرمز، نمی‌تواند فضایی آنچنان روشن ایجاد کند.

یک مثال دیگر می‌تواند پوشش سوله، سقف‌های شیروانی، انباری‌ها و یا کارخانجات باشد:

 بعضی از سوله‌ها و کارخانجات نیازمند بهره مند شدن از نور طبیعی برای کاهش مصرف انرژی هستند. در این حالت بهترین پوشش برای آن‌ها، ورق‌های شفاف ‌تر با رنگ روشن است. گاهی نیز محتویاتی که داخل این محیط‌ها قرار دارد باید از نور و گرمای خورشید در امان باشد. پس در این حالت ورق‌هایی با رنگ تیره بهترین انتخاب هستند.

البته در اکثر مواقع خریدار ترجیح می‌دهد از ورق‌هایی که با نمای ساختمان، مصالح یا محیط اطراف بیشتر هماهنگی دارد، استفاده کند. باید گفت که این کار در بعضی از پروژه‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند و حتی نتیجه کار را هم بهتر می‌کند. ولی برای بعضی از پروژه‌های ساخت و ساز مثل گلخانه‌ها، دقت در انتخاب پلی کربنات رنگی مناسب، بسیار حائز اهمیت است.

کاربرد پلی کربنات رنگی

پلی کربنات رنگی برای گلخانه

گلخانه یکی از مهمترین سازه‌هایی است که باید در انتخاب رنگ پوشش آن، حساسیت و دقت بالایی به کار گرفته شود. چرا که انتخاب مناسب‌ترین رنگ می‌تواند روی رشد و فتوسنتز گیاهان تاثیر بسزایی داشته باشد. در این حالت می‌توان به درآمد بهتر و سود بیشتری از طریق پرورش گیاه در گلخانه اندیشید.

حتی این مسئله در مورد گلخانه خانگی نیز به همین شکل است و نباید به قیمت سرعت بخشیدن به روند کار، این مورد مهم را نادیده گرفت. در ادامه بیشتر در مورد دلیل اهمیت رنگ پوشش گلخانه و بهترین رنگ ورق پلی کربنات گلخانه صحبت خواهیم کرد.

دلیل اهمیت رنگ پوشش گلخانه

رنگ پوشش گلخانه روی رشد گیاهان و عملکرد کلی گلخانه تاثیر زیادی دارد اما چرا؟ نور خورشید شامل طیف کاملی از نور مرئی است. اگر نور مرئی را به وسیله منشور تجزیه کنیم، می‌توانیم طول موج‌ها یا رنگ‌های مختلف نور مرئی که به رنگ بنفش، آبی، سبز، زرد، قرمز و… است را مشاهده کرد. گیاهان قادر هستند این موج‌ها یا به عبارتی این طیف‌ها را دریافت و جذب کنند و برای رشد و فتوسنتز از آن‌ها بهره ببرند.

البته گیاهان به همه این طیف‌ها نیاز ندارند. بعضی از این نورها روی فرایند رشد گیاه، بی تاثیر هستند یا تاثیر کمی دارند و گیاه آن‌ها را بازتاب می‌کند. مثلا پرتوهای سبز در افزایش طول ساقه گیاه تاثیرگذار هستند. پرتوهای قرمز و آبی نیز برای فتوسنتز ضروی هستند و مستقیم توسط کلروفیل جذب می‌شوند. نورهای سبز و زرد تاثیر کمتری بر رشد گیاه دارند و از سطح آن بازتاب می‌شوند. دلیل سبز رنگ بودن گیاهان همین بازتاب‌ها است.

حال ارتباط رنگ پوشش و رنگ پرتوها چیست؟ پلی کربنات سبز رنگ، طیف رنگی سبز را به میزان بیشتری عبور می‌دهد و باقی پرتوها را فیلتر و بازتاب می‌کند. یا مثلا پلی کربنات شفاف، تمام رنگ‌های طیف مرئی را به صورت کامل عبور می‎دهد و پرتوی خاصی را فیلتر نمی‌کند. پس با توجه به اینکه چه پرتوهایی برای رشد گیاه ضروری است باید رنگ پوشش را انتخاب کرد تا این پرتوهای ضروری به گیاه برسند.

در کنار اینها بهتر است به این نکته اشاره کنیم که:

بهترین ورق پلی کربنات برای پوشش گلخانه ورق پلی کربنات آر اف ایکس است.

پوشش با پلی کربنات رنگ سبز

پوشش گلخانه سبز رنگ با اینکه یک پوشش رایج است اما زیاد توصیه نمی‎شود. پلی کربنات رنگی سبز، حداکثر نور سبز را عبور می‌دهد در حالی که این نور تاثیر کمی روی رشد گیاه دارد. البته باید اشاره کرد که نور سبز تاثیرات مثبتی روی تنظیم ساختار گیاه دارد اما از عبور پرتوهای ضروری‌تر جلوگیری می‌کند.

نکته‌ای که در مورد پوشش‌های سبز وجود دارد این است که به انعکاس نور و گرمای اضافی کمک می‌کنند. این قابلیت باعث کاهش دما و شدت نور در گلخانه می‌شود.

پوشش پلی کربنات رنگی قرمز

پرتوهای قرمز بیشترین تاثیر را روی رشد گیاه دارند و به روند رشد گیاه سرعت می‌بخشند. پوشش قرمز رنگ با عبور دادن پرتوهای قرمز، زمینه رشد بهتر گیاه را فراهم می‌کند. این پوشش‌های رنگی باعث سرعت بخشیدن به فرایند میوه دهی و گلدهی گیاه می‌شوند. البته ارتفاع بوته در این گلخانه‌ها کمتر است.

پلی کربنات رنگی قرمز برای پرورش گل و باغبانی مناسب هستند. اگر ارتفاع ساقه و ارتفاع گیاه، مورد توجه است، پوشش قرمز رنگ برای چنین هدفی مناسب نیست.

پوشش گلخانه آبی با طلق پلی کربنات آبی

پرتوهای آبی نیز مثل پرتوهای قرمز، تاثیر مهمی روی میزان گلدهی و میوه دهی گیاه دارند. این پرتوها، سرعت گلدهی را در گیاهان روزبلند افزایش می‌دهند. در گیاهان روزکوتاه نیز باعث مهار پروسه گلدهی می‌شوند. گیاهانی که زیر پوشش آبی رنگ پرورش داده می‌شوند، ارتفاع کوتاه‌تر و برگ‌هایی تیره‌تر و سبزتر دارند. بنابراین در انتخاب پوشش گلخانه آبی این موارد را حتما در نظر داشته باشید.

پوشش گلخانه زرد با طلق پلی کربنات رنگی

پوشش گلخانه زرد رنگ نیز زیاد توصیه نمی‌شود چرا که نورهای زرد تاثیر کمی روی رشد گیاه دارند و توسط آن جذب نمی‌شوند. حتی مطالعات نشان می‌دهد که حذف یا کاهش نور زرد، روی رشد و نمو گیاه موثر بوده است.

 

پلی کربنات رنگ شفاف

در بین انواع پلی کربنات رنگی، ورق شفاف مناسب‌ترین پوشش گلخانه است. ورق شفاف نوعی ورق مات نیز محسوب می‌شود. این ورق‌های شفاف و در عین حال مات، طیف کامل مرئی را از خود عبور داده و فقط درصد کمی از نور را بازتاب می‌دهند. مات بودن ورق‌ها باعث می‌شود نور به طور یکنواخت به داخل گلخانه نفوذ کند و به همه گیاهان در حال رشد برخورد کند. البته از ایجاد سایه نیز جلوگیری می‌کند.

پوشش پلی کربنات رنگی (پلی کربنات دوجداره) از شدت نور خورشید می‌کاهد. همانطور که می‌دانید تابش شدید نور خورشید و برخورد به گیاه، روی رشد آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

البته بعضی گلخانه ها که گیاهان خاصی پرورش می دهند و نور کامل خورشید و نور مستقیم برای آن گیاهان ضرر دارد، از رنگ شفاف یخی نیز استفاده می کنند.

بهترین رنگ پلی کربنات برای گلخانه

در مورد رنگ‌های مختلف پلی کربنات در بالا توضیحاتی ارائه دادیم اما شاید بپرسید که چرا به رنگ شفاف اشاره نشد. رنگ شفاف، بهترین رنگ پلی کربنات برای گلخانه است به همین دلیل تصمیم گرفتیم در یک تیتر جدا آن را معرفی کنیم.

تحقیقات و نتایج نشان داده است که پوشش گلخانه شفاف، مناسب‌ترین پوشش برای کاور کردن گلخانه است. این پوشش به تمام طیف مرئی (رنگ‌های مختلف) اجازه عبور می‌دهد. در این حالت گیاه، نورهای مختلفی را که برای رشد نیاز دارد، جذب خواهد کرد. پس بهتر است رنگ پلی کربنات برای گلخانه شفاف باشد.

 

بهترین رنگ ورق پلی کربنات برای درب

یکی از کاربردهای پلی کربنات رنگی، ساخت درب با این ورق‌های زیبا است. امکان ساخت درب با انواع ورق وجود دارد.

اما به طور کل ورق‌هایی مثل پلی کربنات دودی، یخی، آبی و برنزی برای این منظور، مناسب‌تر و برازنده هستند. البته گاهی برای یک رنگ شدن با درب و تماما یکدست شدن درها از رنگ های سفید و مشکی نیز استفاده می شود.

خرید پلی کربنات رنگی

خرید پلی کربنات رنگی از فروشگاه معتبر

فروشگاه آقای پلکسی به عنوان نمایندگی پلی کربنات رنگی و سایر ورق‌های پلاستیکی، در تهران فعالیت می‌کند. این فروشگاه با فروش ورق پلی کربنات رنگی، ضخامت‌ها و ابعاد متنوع را برای خرید پلی کربنات رنگی در دسترس خریداران محترم قرار داده است.

جهت خرید ورق پلی کربنات رنگی با مناسب‌ترین قیمت می‌توانید به این فروشگاه در خیابان پامنار مراجعه کنید. البته شرایط خرید آنلاین و غیر حضوری نیز از طریق وب سایت، چت آنلاین و شماره تماس فراهم شده است.

معمولا قیمت پلی کربنات رنگی وابسته به رنگ آن ورق نمی باشد، مگر اینکه یک رنگ خاص در یک برند وجود نداشته باشد و برای استفاده از آن مجبور به انتخاب ورق  پلی کربنات رنگی از برند دیگری شویم.

فروشگاه آقای پلکسی از افرادی خبره و باتجربه به عنوان مشاور بهره می‌برد. این افراد می‌توانند در زمینه‌های مختلف مثل کاربرد و قیمت پلی کربنات رنگی، پاسخگوی شما باشند. توجه کنید که محصولات به تمام شهرهای کشور قابل ارسال است و سلامت کالا تضمین می‌شود.

منبع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14356007.a21_207

5 1 امتیاز
امتیاز
نظرات
اطلاع رسانی

0 دیدگاه
نظر داخل متن
مشاهده همه نظرات